کربوکسی تراپی جای جوش و گودی زیر چشم: روش کاربردی و سریع

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی یک روش پزشکی است که در آن، دی اکسید کربن را جهت اهداف درمانی بکار می‌برند. درطول درمان با اعمال گاز استریل پزشکی دی اکسید کربن به پوست یا بافت چربی، نشانه‌ای مبنی بر کمبود اکسیژن ارسال شده و ارگانیسم در عرض چند دقیقه دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می‌کند. نتیجه درمان کربوکسی‌تراپی شبیه به درمان با اکسیژن پرفشار است، اما در کربوکسی تراپی اکسیژن در پوست با غلظت بالا تنها زمانی که داخل آن است، وجود دارد، با این حال اثر کربوکسی‌تراپی به مدت 7 روز دوام دارد.

با توجه به اینکه دی اکسید کربن یک گاز طبیعی است که توسط ارگانیسم در طول روند متابولیسم طبیعی ایجاد می‌شود، احتمال بروز حساسیت وجود ندارد. این کار توسط دستگاه‌های مخصوص با کنترل محدود فشار و مقدار گاز که در طول درمان اعمال شده، انجام می‌‌شود. در طول درمان بیمار ممکن است فشار خفیفی را احساس کند و فوراً پس از درمان ، ناحیه تحت درمان به دلیل افزایش خون و جریان اکسیژن کمی قرمز می‌شود.

در حین درمان کربوکسی تراپی، غلظت فاکتورهای رشد (فاکتور رشد اندوتلیال عروقی) ریزجریان‌ جدید ایجاد شده، تخلیه بافت لنفاوی بیشتر شده، تولید کلاژن افزایش یافته و با اعمال این گاز به بافت چربی، سلول‌های چربی شکسته شده و چربی ذوب می‌شود. دلایل رایج برای استفاده از کربوکسی‌تراپی ، نازک و شل شدن پوست، ترک‌های پوستی قابل مشاهده و گسترده، تیرگی زیر چشم، چاقی موضعی ، بخصوص غبغب و پف زیر چشم است.

کربن دی اکسید ترکیبی مضر یا مفید؟

ما اکسیژن را تنفس کرده و دی اکسید کربن پس ‌می‌دهیم. همه ما این حقیقت مهم را می‌دانیم. به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی و قبل از آن ، همیشه اکسیژن را به عنوان یک ترکیب مفید و دی اکسید کربن را یک ترکیب مضر فرض می‌کردیم! اما کربن دی‌اکسید کیفیت خود را باز پس گرفت.

ارتباط با ما

دکتر ندا ادیبی متخصص پوست، مو زیبایی و لیزر درمانی و عضو انجمن پوست و موی آمریکا (AAD) شما را در طول دوره درمان و رسیدن به نتیجه مطلوب همراهی مینماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 03136264272  - 03136274746  تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

روش درمانی کربوکسی‌تراپی


روش درمانی کربوکسی‌تراپی

کربوکسی تراپی مجموعه‌ای از تزریق‌های کوچک با سوزنی نازک به لایه‌های مختلف پوست و بافت زیر پوست است. این تکنیک شبیه به مزوتراپی است، به استثنای مسئله تزریق گاز کربن دی اکسید (در کربوکسی‌تراپی) که در مقابل مخلوطی از ترکیبات مایع (در مزوتراپی) قرار می‌گیرد. سوزن‌ها به یک لوله با دی‌اکسید کربن طبی متصل شده، که طراحی آن کمک می‌کند که جریان و مقدار گاز کنترل شود. تزریق دی‌اکسید کربن در بافت زیر جلدی، جریان خون را افزایش داده ، سلول‌های چربی را از بین می‌برد، مقدار مایعات بین سلولی را کاهش داده ، تولید کلاژن را تحریک می‌کند. رگ‌های خونی عریض‌تر و با انعطاف بیشتر باعث رسیدن اکسیژن بیشتر و مایعات کمتر در این نواحی مانند تیرگی وپف زیر چشم و سلولیت در نواحی تحت تاثیر و تمامی پوست‌های پیر می‌شود.

کربوکسی تراپی در درمان ترک‌های پوستی ، نتایج بهتر و سریع‌تری روی جای زخم‌های صورتی و تازه بدست می‌دهد. عمدتاً نتایج درمان ترک‌های پوستی دائمی است ، البته تا زمانی که ترک جدیدی در نواحی درمان شده ایجاد نشود. بطور کلی ، 1-2 بار در هفته و به مدت 2-4 هفته  و پس از آن یکبار هر از 2 هفته/ یک درمان در ماه  برای درمان ترک‌های پوستی نقره‌ای قدیمی  و حتی شدید کافی است.  تعداد دفعات درمان از فردی تا فرد دیگر متفاوت بوده و بین 6 – 10 درمان را شامل می‌‌شود.

استفاده از کربوکسی تراپی در درمان نواحی اطراف چشم ، الگوی یکسانی را مانند ترک‌های پوستی دنبال می‌کند، جز اینکه چشم‌ نیاز به حفظ و ادامه درمان دارد.

ظاهر نواحی اطراف چشم توسط عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بنابراین برای حفظ نتیجه، درمان باید حداقل شش ماه یک بار یا هر زمان که نیاز است، ادامه یابد.

هر جلسه حدود 10-20 دقیقه طول می‌کشد. متوسط تاثیر هر دوره درمان از 6 تا 12 ماه طول می‌کشد که به شرایط قبل از درمان، نواحی درمان شده و سبک زندگی پس از درمان بستگی دارد.

بیماران درمان شده با گاز دی اکسید کربن، حس خود را از درمان با " بسیار دردناک" تا "کاملاً راحت "  بیان کردند، اما عمدتاً این درمان دردناک در نظر گرفته می‌شود و بیشترین ناراحتی در زمانی است که گاز وارد پوست می‌شود. این کار با افزایش فشار و  جدا شدن جزئی لایه‌های پوست ایجاد می‌شود. حدود 5 تا 10 دقیق طول می‌کشد تا گاز جذب شده و فشار کاهش یابد. حس سوختگی موضعی و قرمزی در ناحیه درمان شده، بسیبار شایع است. این درد هنگامی که ایجاد می‌شود ، نشانه ای برای پزشک است تا سوزن را خارج کرده و کار را روی نواحی دیگر ادامه دهد.

بهبودی ، محدودیت و عوارض جانبی کربوکسی تراپی


کربوکسی‌تراپی به هیچ دوران بهبودی نیاز ندارد و هیچ محدودیتی در انجام فعالیت پس از درمان وجود ندارد. در اکثر بیماران هیچ نشانه قابل مشاهده‌ای از تزریق روی پوست دیده نمی‌شود، با این حال کمی کبودی، ورم و قرمزی ممکن است رخ دهد، که به ندرت درمان اطراف چشم دیده می‌شود. عارضه جانبی دیگر ،حس سوزن سوزن شدن در نزدیکی محل تزریق است که پس از چند دقیقه برطرف می‌شود. نواحی اطراف تزریق ممکن است اساساً به مدت 10 تا 20 دقیقه حس گرمتری داشته باشد.

این گاز که برای تزریق بکار می‌رود، استریل است و از 1) قبل از اینکه داخل انسفالیتور دی اکسید کربن وارد شود از فیلتر باکتریایی عبور می‌کند . 2 ) فیلترضدباکتری / ضد ویروس 0.20 میکرون بین دستگاه و سوزن 30G تزریق قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می‌شود که کارهای زیر را انجام ندهید

 • شستن ناحیه درمان شده تا شش ساعت پس از درمان
 • شنا کردن و / یا استفاده از سونا
 • استفاده از دمای بالا یا پایین در ناحیه تزریق قبل از اینکه ورم و قرمزی از بین برود

کاربرد کربوکسی تراپی


تیرگی  دور چشم

تیرگی دور چشم

گودی زیر چشم می‌تواند پیامد گردش خون نامناسب یا عامل ژنتیکی باشد. پس از درمان کربوکسی‌تراپی، اکسیژن وارد شده، پوست را سفید کرده و ریز جریان‌های خون را افزایش داده و  باعث افزایش تاثیر درمان می‌شود. اگر در هنگام درمان، چربی‌های موضعی در پف زیر چشم نیز درمان شود، این گاز وارد پوست و در زیر آن در بافت چربی وارد می‌شود. هنگامی که برای بهبود کیفیت پوست و کاهش اندازه پف زیر چشم بکار می‌رود، تاثیر آن از این طریق بدست می‌آید. برای حفظ نتیجه درمان ، لازم است که یکبار یا دوبار در سال تکرار شود.

با استفاده از این گاز در ناحیه استخوان فک پایین، تاثیر لیفت ملایم صورت نیز بدست خواهد آمد. تاثیر قابل توجه این درمان روی غبغب و بویژه روی افتادگی پوست گردن قابل مشاهده است. می‌توان از کربوکسی تراپی در هر بخشی از بدن بکار برد، در هر جایی که نیاز به افزایش کلاژن باشد و به پوست ، ظاهری شادابتر و جوان‌تر می‌دهد.

می‌دانیم که پس از 40 سالگی، حدود 50 درصد اکسیژن کمتری در بدن ایجاد می‌شود که بطور چشمگیر بازسازی سلول‌ها را متوقف می‌کند. به این دلیل که اندام‌های حیاتی جهت دریافت اکسیژن در اولویت قرار دارند، پوست مقدار کمتری از این گاز را دریافت کرده و مستعد پیری و شل شدن خواهد بود. با بکارگیری دی اکسید کربن در پوست، ریزجریان‌های خون بطور قابل توجهی افزایش یافته و پوست کلاژن جدید و ظاهر تازه‌ای دریافت می‌کند.

کاهش جریان خون و تخلیه لنفاوی، ناشی از تجمع سموم و ایجاد سلولیت است. با استفاده از کربن دی اکسید، تخلیه لنفاوی انجام شده ، موانع فیبریدی  بین چربی و پوست از بین رفته و روزنه‌های پوست کاهش می‌یابد. درمان مزوتراپی اغلب با کربوکسی تراپی ترکیب شده و نتایج بسیارخوبی را فراهم می‌کند.

رفع سلولیت

سلولیت  معمولاً به دلیل تخلیه ناکافی بافت لنفاوی و گردش خون ضعیف در بافت نواحی مشخص شده ایجاد می‌شود.  کربوکسی تراپی هر دو مشکل را برطرف کرده و با اعمال گاز دی اکسید کربن به لایه عمیق‌تر، سلول‌های چربی را ذوب کرده و بدن را شکل می‌دهد. در این قسمت درباره درمان رفع سلولیت مطالب بیشتری بیان شده است.

برطرف کردن ترک‌های پوستی

ترک‌های پوستی به دلیل از بین رفتن رشته‌های قابل انعطاف پوست ایجاد می‌شود. با تزریق گاز در طول درمان کربوکسی تراپی ، بازسازی سلولی تحریک شده و کلاژن جدید و الاستین تشکیل می‌شود، و پوستی را که به دلیل ترک‌های پوستی ترک خورده است، پر می‌کند.

کربوکسی تراپی در صورت، مشکلات زیر را بهبود می‌بخشد

 • افتادگی ابرو به دلیل باسازی کلاژن تازه و انقباض خطوط بهبود می‌یابد
 • چین و جروک پوست با تحریک کلاژن برطرف می‌شود
 • چین و چروک دور لب به دلیل تحریک کلاژن بهبود می‌یابد
 • افتادگی پوست در ناحیه فک به دلیل بازسازی کلاژن جدید و انقباض چین و چروک برطرف می‌شود
 • چروک‌های گردن با تحریک کلاژن از بین می‌رود (معمولاً درمان این ناحیه مشکل است )
 • غبغب با کاهش چربی و سفت شدن پوست رفع می‌شود
 • گونه‌ها و صورت چاق با از بین رفتن چربی و سفت شدن پوست بهبود می‌یابد
 • چروک‌های لاله گوش با تحریک کلاژن بهبود می‌یابد.

مشکلاتی اضافی که در درمان با کربوکسی‌تراپی بهبود می‌یابد، عبارتند از:

 • جوانسازی و رفع چین و چروک سینه با تحریک کلاژن
 • جای جوش که اغلب ناشی از آکنه کیستیک ملتهب شدید است، و در عمق پوست ایجاد شده، اما جای جوش ممکن است از زخم‌های ملتهب سطحی ایجاد شود. بهبودی جای جوش زمانی که کربوکسی به عنوان ساب سیژن بکار رود، که جای جوش را بطرف کرده و شکل گیری کلاژن در زیر جای جوش را افزایش می‌دهد. کربوکسی تراپی یک روش جدید برای درمان جای جوش است.

تعداد درمان‌های کربوکسی تراپی


تعداد درمان‌های کربوکسی تراپی به نتیجه دلخواه بستگی دارد. پیشنهاد می‌شود که 4 تا 8 جلسه درمانی داشته باشید که هر از یک یا دو هفته یکبار انجام شده و نتیجه آن افزایش می‌یابد. هر جلسه درمان نتیجه بهتری نسبت به جلسه پیشین خواهد داشت. پس از 5 دقیقه که کربن دی اکسید به پوست تزریق شد، اکسیژن جایگزین آن خواهد شد و بیماران می‌توانند بدون دوره بهبودی به فعالیت روزانه خود بازگردند.

کربوکسی تراپی یک روش طبیعی ، مطمئن و کارآمد در جوانسازی پوست ، بهبودی جریان خون محیطی و کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی است.

خطرات مهم کربوکسی‌تراپی 


 • مانند هر تزریق دیگر، خطر تزریق نامطمئن وجود دارد، در طول درمان عفونت می‌تواند به خون منتقل شود و منجر به بیماری خونی شود. اطمینان حاصل کنید که تکنسین تمامی شرایط بهداشتی را رعایت می‌کند.
 • تزریق مستقیم گاز به رگ‌های خونی یا سیاهرگ باعث ایجاد حباب گاز شده که می‌تواند در جریان خون حرکت کرده و منجر به آریتمی یا اگر رگ‌های تزریق شده به چشم نزدیک باشد، منجر به مشکلات بینایی شود.
 • کربن دی اکسید یک گاز سمی است و مقدار تزریق آن مهم است و تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. مقدار نادرست یا قرار گرفتن طولانی در معرض آن می‌تواند به شدت برای سلامتی شما خطرناک باشد.
 • بیمارانی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند (هپارین یا کومادین) و زنان باردار نباید این درمان را انجام دهند.

هزینه کربوکسی تراپی


هزینه کربوکسی تراپی مانند هر درمان دیگری با وجود پزشک، ناحیه تحت درمان، تعداد جلسات درمانی و غیره متفاوت است.

به این پست امتیاز دهید.
کربوکسی تراپی جای جوش و گودی زیر چشم: روش کاربردی و سریع
3.5 از 4 رای