کاشت و پیوند موی طبیعی سر

s2

کاشت مو به سرعت در حال تبدیل شدن به یک گزینه بسیار رایج هم برای آقایان و هم برای خانم‌هایی است که دچار ریزش مو شده‌اند. ریزش موی سر به ویژه برای آقایان ممکن است مشکل چندان مهمی نباشد، اما برای خیلی از افراد کنار آمدن با این مسأله کار ساده‌ای نیست و نمی‌توانند به راحتی چنین مشکلی را بپذیرند. در نتیجه با دیدن ریزش موی سر خود، دچار وحشت، اضطراب و افسردگی می‌شوند. بعضی از افراد هم تصور می‌کنند که به خاطر نداشتن مو، از جمع دوستان خود جدا مانده‌اند و علاوه بر آن از ترس مسخره شدن نمی‌توانند در مورد این مشکل خود با هیچ کس صحبت کنند. اما باید بدانید که ریزش موی شما اصلاً موضوع خنده‌داری نیست. بعضی از افراد فقط با استفاده از یک کلاه‌گیس یا موی مصنوعی، سعي مي‌کنند این مشکل را برطرف کنند و حتی بعضی دیگر اصلاً مشکلی با طاس بودن سر خود ندارند. اما بعضی از افراد هم فکر می‌کنند که داشتن یک موی پُرپشت بر روی سر، بخشی از هویت و شخصیت آنها می‌باشد؛ این افراد معمولا از روش های کاشت مو طبیعی برای پرپشت شدن موهای خود استفاده می کنند. در واقع موی شما شاخصی است که هویت، شخصیت، سن و جایگاه اجتماعی شما را نشان می‌دهد.

ما در کلینیک خود به بیماران اهمیت فراوانی می‌دهیم و خدمات درماني و مراقبتي شخصي را براي هر بيمار ارائه مي‌کنيم. در کلينيک ما عمل‌هاي جراحي پيوند مو در شرايط بسيار استريل و در اتاق عمل مخصوص انجام مي‌شود تا اين عمل با حداکثر ايمني همراه باشد و بتوان دستيابي به بهترين نتايج ممکن از آن را تضمين نمود. ما تنها از آخرين نسل تجهيزات پيشرفته پيوند مو استفاده مي‌کنيم.
ما تضمين مي‌کنيم که جامع‌ترين اطلاعات لازم در مورد عمل پيوند مو را در فضايي گرم و صميمانه در اختيار شما قرار دهيم تا شما بتوانيد بهترين تصميم ممکن را در مورد انجام اين عمل اتخاذ نماييد.
برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت با ما از طریق شماره تلفن: 36264272-031 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اصفهان، چهارراه توحید، خیابان توحید میانی، طبقه فوقانی بانک ملت مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

پیوند مو در کلینیک ما


قبل از عمل پیوند مو

در ابتدا پزشک متخصص کاشت مو، شما را به یک جلسه مشاوره خصوصی دعوت می‌کند. در این جلسه، پزشک جراح با همراهی خود شما مرزهای خط موی جدید و تراکم مناسب مو برای سر شما را تعیین می‌کند و همچنین برآوردی از قیمت كاشت مو را به شما ارئه می دهد. یک تعداد تقریبی از گرافت‌های مورد نیاز برای پیوند مو تعیین می‌شود.قیمت پیوند موی سر بسته به تعداد گرافت های مورد نیاز در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. در نهایت بیمار به یکی از اتاق‌های عمل ما که شرایط کاملاً استریل دارند، منتقل می‌شود. موی سر بیمار هم کوتاه می‌شود تا پزشک بتواند به راحتی به پوست سر در ناحیه دهنده گرافت‌ها که در پشت سر قرار دارد، دسترسی داشته باشد.

Hair Loss - Before and After

عمل پیوند مو به روش FUE

عمل پیوند مو به روش FUE در حدود 4 تا 8 ساعت زمان می‌برد و مدت دقیق آن به تعداد گرافت‌های پیوند شده و چند عامل دیگر بستگی دارد. در طول مدت عمل، شما در شرایط کاملاً راحت و آسوده‌ای خواهید بود و معمولاً یک زمان استراحت کوتاه هم در اواسط عمل در نظر گرفته می‌شود تا بیمار بتواند غذا بخورد.

برداشت گرافت‌های مو

برای عمل‌های پیشرفته پیوند مو که به روش FUE انجام می‌شود، با استفاده از یک ابزار مخصوص به نام میکروموتور یک بریدگی کوچک و دایره‌ای شکل در پوست اطراف هر فولیکول مو ایجاد می‌شود و آن را از ناحیه اطراف خود جدا می‌کند. سپس این گرافت، مستقیماً از روی پوست سر برداشته می‌شود (بیرون کشیده می‌شود) و در جای آن یک سوراخ خیلی ریز باقی می‌ماند. ما برای برداشتن گرافت‌های مو از میکروموتورهایی با اندازه‌های مختلف استفاده می‌کنیم. نوع کوچک‌تر این ابزار برای برداشتن گرافت‌های تکی مو استفاده می‌شود و انواع بزرگ‌تر آن برای برداشت همزمان چند گرافت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. با برداشتن این گرافت‌ها، هیچ گونه جای زخمی بر روی پوست سر باقی نمی‌ماند. با بهره‌گیری از میکروموتورهای مناسب، جراحان ما می‌توانند در هر جلسه پیوند مو تا 3500 گرافت را پیوند بزنند. در زمان عمل، هر تعداد گرافت که برای پوشش دادن کامل ناحیه از پیش تعیین شده بر روی پوست سر لازم باشد، با ایمنی کامل و بدون آسیب رساندن به پوست ناحیه دهنده در پشت یا اطراف سر، برداشته می‌شود.

Untvitled-2

کاشت گرافت‌های برداشته شده

بعد از آنکه تیم پزشکی، مقدار کافی از گرافت‌های مو را از ناحیه دهنده برداشت کرد، مرحله پیوند زدن گرافت‌ها آغاز می‌شود. این مرحله در واقع آخرین قسمت از عمل پیوند مو به روش پیشرفته FUE می‌باشد. در جریان این مرحله گرافت‌های برداشته شده از ناحیه دهنده، یکی یکی در داخل قسمتی از پوست سر که مشکل ریزش مو دارد، کاشته می‌شود. هر یک از این گرافت‌ها در امتداد جهت طبیعی رویش مو در داخل پوست سر قرار داده می‌شود و در نهایت یک ظاهر کاملاً طبیعی ایجاد می‌کند. موی پیوند شده، تمامی خصوصیات طبیعی خود را به طور کامل حفظ می‌کند و در تمام طول مدت عمر به رشد خود ادامه می‌دهد. سپس فاز اول روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت که روشی مبتنی بر استفاده از سلول‌های بنیادی است، انجام می‌شود.

بهبودی بعد از عمل پیوند مو

 • ما یک سری راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌هایی برای اقداماتی که باید بعد از عمل جراحی انجام دهید، در اختیار شما می‌گذارند. این دستورات شامل مدت زمانی که باید از محل کار مرخصی بگیرید تا پوست سر شما بهبود پیدا کند، نحوه شستن پوست سر در 48 ساعت اول بعد از عمل و نیز خودداری از قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌باشد.
 • اگر شما یک فرد سیگاری هستید، نباید سیگار کشیدن را تا یک ماه بعد از انجام عمل جراحی دوباره شروع کنید تا در این فرصت، پوست سر شما بتواند به طور کامل بهبود پیدا کند.
 • بر روی موهای پیوند شده، پوسته‌های خشکی ایجاد می‌شود که هرگز نباید آنها را بکنید یا روی پوست سر مالش بدهید. این پوسته‌ها بعد از حدود یک تا دو هفته به طور خود به خود از پوست سر جدا شده و می‌ریزند. اگر برای بخیه پوست سر شما از بخیه‌های قابل جذب استفاده نشده باشد، بخیه‌ها بعد از گذشت حدود دو هفته از عمل جراحی کشیده می‌شوند.

نتایج عمل

 • شما در قسمتی از پوست سر خود که به دلیل ریزش مو دچار طاسی شده است، مویی پُرپشت با ظاهر کاملاً طبیعی خواهید داشت.
 • نتایج عمل پیوند مو امروزه بسیار بهتر از گذشته شده است و افرادی که این عمل را انجام می‌دهند به وضوح می‌بینند که موی پیوندی آنها دقیقاً همانند موی طبیعی به نظر می‌رسد و به همان شکل رشد می‌کند. در واقع تشخیص بین موی پیوندی و موی معمولی کار بسیار دشواری است.
 • نتایج عمل پیوند مو تا پایان عمر برای شما ماندگار خواهد بود.

چه عوملی باعث ریزش مو می‌شود؟


عوامل متعددی باعث ریزش مو در افراد مختلف می‌شوند که بعضی از آنها عبارت است از:

 • آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی سر با الگوی مردانه. این عارضه‌ای است که در مردان و اغلب در سنین حدود 30 سالگی اتفاق می‌افتد و در اثر آن، موی قسمت جلو و پشت پوست سر شروع به ریزش می‌کند. این عارضه معمولاً منشأ ژنتیکی دارد و به خاطر اختلال در میزان هورمون مردانه تستوسترون به وجود می‌آید.
 • بیماری پوسته سر (تلوژن افلوویوم). عارضه‌ای است که اصولاً در زنان و بعد از زایمان کردن اتفاق می‌افتد و در اثر آن، موی سر به خاطر اختلالات هورمونی ناشی از بارداری و زایمان، به حالت نازک و شکننده در می‌آید و می‌ریزد.
 • عوارض جانبی بعضی از داروها.
 • بعضی از بیماری‌ها. بیماری‌‌های خاصی از قبیل اختلالات غده تیروئید می‌تواند باعث ریزش موها شود.
 • رژیم غذایی نامناسب. فقدان عناصر غذایی ضروری در برنامه غذایی می‌تواند باعث ضعیف شدن فولیکول‌های مو و در نهایت، ریزش آنها شود.
 • آسیب‌های ناشی از آرایش زیاد مو یا استفاده از محصولات آرایشی. مصرف بیش از حد محصولات آرایشی مو از قبیل ژل‌ها، واکس‌ها یا اسپری‌های مو می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی فولیکول‌های مو شود.
 • استرس و فشار روحی. استرس‌های شدید فیزیکی یا روانی می‌تواند بر چرخه رشد و ریزش موها اثر بگذارد و باعث افزایش شدت ریزش مو شود.

بیماری پوسته سر یا تلوژن افلوویوم، یکی از انواع ریزش مو است که ممکن است در اثر فشارهای فیزیکی یا روانی ایجاد شود. البته عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث ریزش موها شود و  ریزش مو نمی‌تواند فقط ناشی از یک عامل خاص باشد. عارضه تلوژن افلوویوم که در اثر تنش‌های فیزیکی یا روانی به وجود می‌آید، چرخه طبیعی رشد موها را دچار اختلال می‌کند. در نتیجه، موها وارد یک مرحله رشد فعال می‌شوند که تحت عنوان فاز آناژن نامیده می‌شود و ممکن است تا 3 سال ادامه داشته باشد. فاز تلوژن در چرخه رشد مو هنگامی است که مو استراحت می‌کند. این فاز هم ممکن است تا 4 ماه طول بکشد. عارضه تلوژن افلوویوم هنگامی به وجود می‌آید که تعداد موهایی که وارد فاز استراحت از چرخه طبیعی رشد مو می‌شوند، از حالت طبیعی خیلی بیشتر می‌شود. یک عقیده دیگر هم در مورد ریزش مو وجود دارد که می‌گوید اگر ریزش مو به خاطر استرس باشد، حالت دائمی و همیشگی خواهد داشت.

22

مقالات دکتر ادیبی


 • A COMPARATIVE STUDY OF THE PSYCHOLOGICAL PROFILE (ANXIETY, DEPRESSION, SELF-ESTEEM, AND BODY DYSMORPHISM) OF PATIENTS WITH HAIR LOSS AND PEOPLE WITHOUT HAIR LOSS
 • COGNITIVE-BEHAVIORAL STRESS MANAGEMENT TRAINING IN SKIN PICKING (EXCORIATION) DISORDER: A RANDOMIZED CONTROLLED TRIAL
 • بررسی پروفایل روان‌شناختی (اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس و احساس بدشکلی) در بیماران مبتلا به انواع مختلف ریزش مو و مقایسه‌ی آن با افراد سالم

سؤالات رایج


آیا برای انجام عمل پیوند مو محدودیت سنی وجود دارد؟

همه افرادی که در سنین بین 21 تا 80 سالگی قرار دارند می‌توانند عمل پیوند مو را انجام دهند، اما جراحان معتقدند که بهتر است مردان جوان برای انجام این عمل صبر کنند تا سن آنها کمی بالاتر برود (حدود 30 سالگی).

آیا پیوند مو، عمل آزاردهنده‌ای است؟

خیر. قبل از شروع عمل پیوند مو، شما یک بی‌حسی موضعی و مسکن‌های ملایم دریافت می‌کنید که باعث جلوگیری از درد و ناراحتی در زمان انجام عمل می‌شود.

عمل جراحی پیوند مو چه مدت طول می‌کشد؟

زمان این عمل به روش مورد استفاده برای انجام آن و سطحی از پوست که دچار ریزش مو شده است، بستگی دارد. بعضی از عمل‌ها ممکن است ظرف کمتر از 3 ساعت انجام شود، در حالی که بعضی دیگر ممکن است تا 10 ساعت به طول بیانجامد. برای برخی از بیماران هم لازم است که این عمل در دو یا چند جلسه انجام شود که ممکن است در مجموع تا یک سال درگیر این کار باشند.

آیا لازم است قبل از عمل، موی سر خود را کوتاه کنم یا بتراشم؟

موی ناحیه دهنده در پشت یا اطراف سر، قبل از عمل جراحی کوتاه یا تراشیده می‌شود تا جراح بتواند به راحتی به پوست این ناحیه دسترسی داشته باشد. علاوه بر آن، این کار باعث می‌شود که جراح مطمئن باشد که فولیکول‌هایی که در ناحیه پذیرنده کاشته می‌شوند، مشابه با موهای ناحیه دهنده هستند.

آیا بعد از عمل پیوند مو، موی سر من خواهد ریخت؟

خیر. زیرا نوع مویی که برای پیوند زدن استفاده می‌شود، اصطلاحاً موی"مقاوم به ریزش" نام دارد و هیچ گاه نخواهد ریخت.

بعضی از بیماران بعد از عمل پیوند مو دچار نوعی از ریزش مو به نام "شوک دمایی" می‌شوند که در اصل، یک واکنش نسبت به عمل جراحی می‌باشد. بروز این واکنش کاملاً طبیعی است و به زودی موی جدید با رشد کاملاً طبیعی به جای آن رشد خواهد کرد.

آیا برای عمل پیوند مو به بیش از یک جلسه نیاز دارم؟

این بستگی به مقدار ریزش موی سر شما دارد. اگر شما دچار نوع پیشرفته‌ای از الگوی ریزش مو شده باشید، احتمالاً به تعداد بیشتری گرافت برای پیوند نیاز دارید که طبعاً باید کار در چند جلسه انجام شود.

آیا جای زخم زیادی روی پوست سر باقی می‌ماند؟

این مورد هم به روش مورد استفاده برای پیوند بستگی دارد. اگر شما از روش FUE استفاده کنید، واحدهای فولیکولی به صورت یکی یکی برداشته می‌شوند و در نتیجه، جای زخمی بر روی پوست سر باقی نمی‌ماند.

موهای جدید من چه زمانی رشد می‌کند؟

رشد موهای جدید شما حدود سه ماه طول می‌کشد. در نظر داشته باشید که موهای جدید شما در ابتدا خیلی ریز هستند اما نباید نگران آن باشید زیرا با گذشت زمان، این موها ضخیم‌تر شده و ظاهر آنها کاملاً شبیه به موهای دیگر روی سر شما خواهد شد.

هزینه کاشت و پیوند مو به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پیوند موی سر به عوامل مختلفی از جمله ناحیه مورد درمان و تعداد گرافت های پیوندی بستگی دارد.میزان طاسی و تعداد جلسات درمانی نیز بر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

به این پست امتیاز دهید.
کاشت و پیوند موی طبیعی سر
4.75 از 4 رای