پاکسازی و شفافیت پوست صورت

31

درمان‌های پاکسازی صورت، با برداشتن لایه‌های آسیب دیده بیرونی پوست، لایه‌های زیرین پوست که ظاهری سالم‌تر دارند را آشکار کرده و شرایط را برای رشد سلول‌های جدید و سالم پوست فراهم می‌سازند تا در نتیجه چهره، ظاهری زیباتر و شاداب‌تر پیدا کند.

دکتر ادیبی برای رفع مشکلات مختلف پوست از انواع تکنیک‌های پاکسازی صورت استفاده می‌کند. ایشان تمام گزینه‌های درمانی موجود را برای شما را توضیح داده و هرگز شما را برای استفاده از محصولات و درمان‌های غیرضروری تحت فشار قرار نخواهند داد. دکتر ادیبی با حوصله و آرامش روش‌های تشخیص و درمان‌ها را برایتان توضیح خواهد داد.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت با ما از طریق شماره تلفن: 36264272-031 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اصفهان، چهار راه توحید، خیابان توحید میانی، طبقه فوقانی بانک ملت مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

آیا من کاندیدای خوبی برای پاکسازی صورت هستم؟


 

اگر یک یا چند مورد از مشکلات زیر را دارید کاندیدای مناسبی برای پاکسازی صورت هستید:

 • چروکیدگی پوست صورت یا آسیب‌دیدگی آن از آفتاب
 • خطوط عمودی در اطراف دهان، مانند چروک‌های رژ لب
 • خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم‌ها و قدری شلی پوست ناحیه پلک پایین
 • چروک‌های ظریف پلک‌های بالا
 • لکه‌ها و خال‌های پیری
 • انواع خاصی از توده‌های پوستی پیش سرطانی
 • اسکارهای آکنه یا آبله مرغان
 • اسکارهای سطحی پوست صورت که از آسیب‌دیدگی‌های گذشته به جا مانده‌اند.

مشاوره شخصی


در طول جلسه مشاوره، از شما خواسته می‌شود با نگاه کردن به یک آینه ناحیه‌هایی از صورتتان که می‌خواهید درمان شوند را نشان دهید. این کار به دکتر ادیبی کمک می‌کند تا انتظاراتتان را درک کرده و مشخص کند که واقعاً می‌توان به آن‌ها دست یافت یا خیر.

قبل از پاکسازی صورت چه کارهایی باید انجام داد؟


معمولاً دکتر ادیبی قبل از لایه‌برداری شیمیایی عمقی، پاکسازی لیزری، یا گاهی اوقات درم‌ابریژن، برای بیماران یک برنامه پیش درمانی تجویز می‌کند که در طول آن از بیمار خواسته می‌شود که به مدت چند هفته یا بیشتر از کرم‌ها، لوسیون‌ها یا ژل‌های خاصی استفاده کند. همچنین ممکن است برخی داروهای خوراکی به بیمار داده شود که مصرف آن‌ها می‌بایست قبل از درمان شروع شود. دکتر ادیبی هرگونه توضیحات ضروری دیگری را به شما خواهد داد.

گزینه‌های مختلف برای پاکسازی صورت در کلینیک ما


درمان‌های لیزری پاکسازی پوست

لیزرها با استفاده از پرتوهای بسیار متمرکز انرژی نوری رنگ، بافت و ظاهر پوست را بهبود می‌دهند.

پاکسازی با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

برای پاکسازی با لیزر به بی‌حسی یا بیهوشی نیاز است. بسته به نوع درمان لیزری انتخاب شده و ناحیه مورد درمان، ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده شود. البته برای نواحی بزرگتر از آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. مدت مورد نیاز برای بهبودی هم به تکنیک مورد استفاده و عمق درمان انجام شده بستگی دارد.

پاکسازی صورت با لیزر چگونه باعث بهبود پوست می‌شود؟

 • خطوط ظریف یا چروک‌ها را به حداقل می‌رساند
 • خال‌های پیری، قرمزی یا تغییر رنگ پوست را درمان کرده و رنگ پوست را متعادل‌تر می‌کند
 • پوست را سفت و کشیده کرده و باعث تولید کلاژن می‌شود
 • اسکارهای آکنه یا ناشی از جراحی را رفع می‌کند
 • موهای ناخواسته صورت یا بدن را رفع می‌کند

لیزرهای غیرتخریبی

بعضی لیزرها سطح پوست را پاره یا تخریب نمی‌کنند که به آن‌ها غیرتخریبی گفته می‌شود. این نوع لیزرها با گرم کردن لایه‌های زیرین پوست باعث تولید کلاژن شده و به بازیابی سفتی و کشیدگی طبیعی پوست کمک می‌کنند. اگرچه این لیزرها با سرعت کمتری نسبت به لیزرهای تخریبی کار می‌کنند، اما درمان با آن‌ها عموماً به هیچگونه استراحت بعد از درمان نیاز نداشته و نتایج بادوامی در زمینه جوانسازی پوست به همراه دارند.

لیزر هم، مثل لایه‌برداری عمقی، لایه‌های محافظ پوست را برداشته و زخمی مانند آفتاب سوختگی ایجاد می‌کند، که بهبود آن 10 تا 14 روز طول می‌کشد. اما تا چندین هفته بعد از جراحی رنگ پوست صورتی خواهد ماند. البته می‌توان این رنگ صورتی را با آرایش پوشاند. از آنجا که پاکسازی با لیزر کم‌تهاجمی است، بیماران معمولاً می‌توانند ظرف دو هفته با پوستی سالم‌تر و جوان‌تر به فعالیت‌های عادی‌شان برگردند.

لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی چگونه انجام می‌شود؟

در این روش، یک محلول لایه‌بردار شیمیایی به تمامی یا مناطق خاصی از صورت، مثل ناحیه پنجه کلاغی در اطراف چشم یا خطوط عمودی اطراف دهان مالیده می‌شود و برای مدت مشخصی در آنجا باقی می‌ماند و لایه‌های مورد نظر پوست که دارای مشکل هستند به تدریج برداشته می‌شوند و پوست ظاهری صاف‌تر و جوان‌تر پیدا می‌کند.

جراح به دقت تغییرات صورت گرفته در پوست بیمار را مشاهده کرده و بر همین اساس تعیین می‌کند که محلول تا چه مدت باید روی پوست باقی بماند. بعضی از انواع لایه‌بردارها، بعد از مدت معینی که روی پوست بودند «خنثی» می‌شوند.

لایه‌بردارهای شیمیایی چه چیزهایی را بهبود می‌دهند؟

 • خال‌های پیری یا لکه‌ها را کم کرده یا رفع می‌کند
 • چروک‌ها و خطوط ظریف سطح پوست را محو می‌کند
 • اسکارهای آکنه یا اسکارهای خفیف‌تر ناشی از آسیب‌دیدگی یا جراحی را رفع کرده یا به حداقل می‌رساند
 • پوست را سفت و کشیده کرده و چهره را روشن‌تر می‌کند
 • توده‌های پوستی پیش سرطانی یا کراتوزها را برمی‌دارد

مقایسه لایه‌بردارهای شیمیایی عمقی و سطحی

اغلب، محلول‌های لایه‌بردار، بسته به درمان، به انواع سطحی، متوسط و عمقی تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی به میزان لایه‌هایی که هر محلول می‌تواند از پوست بردارد اشاره دارد.

عموماً لایه‌بردارهای شیمیایی سطحی تا بخشی از اپیدرم (بیرونی‌ترین لایه پوست) نفوذ می‌کنند و در آن‌ها از محلول‌های اسیدی ملایم‌تری مانند اسید گلیکولیک، آلفا هیدروکسی اسید، اسید سالیسیلیک، آنزیم میوه‌ها یا اسید تری‌کلرواستیک، استفاده می‌شود. یک تکنسین زیبایی با تجربه هم می‌تواند تحت نظارت یک جراح زیبایی این لایه‌بردارها را بدون هیچگونه خطری اعمال کند؛ عموماً درمان با این محلول‌ها نیاز به استراحت کمی داشته یا اصلاً نیازی به استراحت ندارد.

لایه‌بردارهای عمقی‌تر، در عمق بیشتری از اپیدرم نفوذ کرده یا حتی وارد لایه بعدی، یعنی درم، می‌شوند؛ این لایه‌بردارها برای درمان نشانه‌های پیشرفته‌تری از پیری مانند چروک‌های عمیق‌تر و آفتاب سوختگی شدید یا اسکارهای شدید آکنه استفاده می‌شوند. لایه‌بردارهای فنول، لایه‌بردارهای حاوی اسید تری‌کلرواستیک قوی‌تر و روغن‌های کروتون نمونه‌هایی از این نوع لایه‌بردارها هستند.

لایه‌بردارهای متوسط تا عمقی، هرچند باعث بهبودی بسیار چشمگیرتری می‌شوند، اما استفاده از آن‌ها فرایند پیچیده‌تری دارد. در اینجا، برای حفظ راحتی بیمار، در طول درمان از بیهوشی استفاده می‌شود، برای آنکه پوست کاملاً بهبود بیابد به چندین روز استراحت نیاز است.

درست بعد از دوره التیام اولیه، قدری بهبود قابل مشاهده خواهد بود: پوست روشن‌تر، سفت‌تر و کشیده‌تر می‌شود. البته، تأثیرات لایه‌بردارها تدریجی بوده و بسیاری از بیماران برای دستیابی به بهترین نتیجه مجبورند درمان را به صورت دوره‌ای تکرار کنند.

میکرودرم‌ابریژن

میکرودرم‌ابریژن یک عمل نسبتاً کم‌تهاجمی است که از آن برای صورت، گردن، دست‌ها یا بدن استفاده می‌شود. در این نوع درمان، لایه‌های پوست ناحیه مورد نظر با ابزاری با یک نوک بسیار ظریف یا با اسپری کردن یک سری ذرات ساینده کوچک برداشته می‌شود و سپس، پوست برداشته شده فوراً از روی صورت مکیده و تخلیه می‌شود. میکرودرم‌ابریژن، برخلاف برخی ابزارهای دیگر پاکسازی، برای انواع پوست‌ها بی‌خطر بوده، احتمال بروز عوارض جانبی آن بسیار ناچیز است و برای بهبودی به هیچگونه استراحتی نیاز ندارد.

درم‌ابریژن چگونه انجام می‌شود؟

انجام درم‌ابریژن به نوعی بی‌حسی نیاز دارد. درمان نواحی کوچک با بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند، اما برای نواحی بزرگتر از آرام‌بخشی نیز استفاده می‌شود. مراقبت‌های بعد از درمان با درم‌ابریژن مشابه درمان سوختگی است. جراح پلاستیک نوع و نحوه مراقبت‌هایی که باید انجام شود را بر مبنای تجربه خود، ناحیه مورد درمان، عمق درم‌ابریژن و نوع پوست بیمار تعیین می‌کند.

میکرودرم‌ابریژن به بهبود چه چیزهایی کمک می‌کند؟

 • چروک‌ها و خطوط ظریفی مثل خطوط پنجه کلاغی را به حداقل می‌رساند
 • کمک می‌کند تا محصولات مراقبت از پوست تأثیر بیشتری داشته باشند
 • پوست را روشن کرده و رنگ آن را بهبود می‌دهد
 • اسکارهای خفیف آکنه یا خال‌های پیری را کاهش می‌دهد

میکرودرم‌ابریژن را می‌توان همراه با درمان‌هایی مانند لایه‌برداری انجام داد تا نتیجه بهتری به دست بیاید. اگرچه معمولاً درمان‌ با میکرودرم‌ابریژن با بهبود فوری همراه است، اما برای به دست آمدن بهترین نتیجه، به چند جلسه درمان نیاز می‌باشد. همچنین، باید از ناحیه درمان شده در برابر نور آفتاب محافظت شود، زیر پوست بعد از میکرودرم‌ابریژن نسبت به آفتاب حساس‌تر می‌شود.

قبل و بعد از درمان چه اتفاقی خواهد افتاد؟


پیش از درمان برای راحتی بیمار داروهایی به او تزریق می‌شود. اغلب، برای بیمارانی که تحت اعمال پاکسازی صورت قرار می‌گیرند از بی‌حسی موضعی به تنهایی یا در کنار آرام‌بخش‌های داخل وریدی استفاده می‌شود. گاهی اوقات، بیهوشی عمومی گزینه بهتری است.

بعد از پایان درمان، پوست درمان شده با ژل پترولیوم یا یک پماد محافظتی دیگر پوشانده می‌شود. گاهی اوقات هم از بانداژ یا نوار چسب‌های مخصوص استفاده می‌شود.

بعد از درمان چگونه خواهد بود؟


پاکسازی صورت با لیزر، درم‌ابریژن یا لایه‌بردارهای شیمیایی عمقی‌تر باعث قرمزی و ورم با درجات مختلف می‌شود. بسته به برنامه مراقبت‌های بعد از درمانِ تعیین شده توسط جراح پلاستیک ممکن است ناحیه درمان شده دلمه ببندد. در مورد پاک کردن پوست با بیمار صحبت شده و به او گفته خواهد شد که در صورت نیاز به پماد، چه موقع از آن‌ها استفاده کند. مردانی که تحت اعمال پاکسازی صورت قرار می‌گیرند، می‌بایست برای مدتی از تراشیدن صورتشان خودداری کنند. همچنین، پیروی از دستورهای جراح پلاستیک و خودداری از انجام هر کاری که در فرایند بهبودی اخلال ایجاد می‌کند، ضروری است.

حدود 7 تا 10 روز بعد از پاکسازی صورت پوست جدیدی شروع به شکل گرفتن می‌کند. حتی بعد از آنکه قرمزی پوست کاهش یافت نیز ممکن است پوست به مدت چندین هفته تا چند ماه صورتی بماند. معمولاً ظرف دو سه هفته می‌توان از مواد آرایشی پوششی استفاده کرد، البته جراح پلاستیک در این زمینه با بیمار صحبت خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است