لیزر پی دی ال (PDL) برای درمان ضایعات پوستی و عروقی:کاربرد،هزینه،عوارض

درمان ضایعات پوستی با لیزر پالسی رنگی یا PDL یکی از روش‌هایی است که سریع‌ترین رشد را در درمان‌های جوان‌سازی (ضدپیری) و عمل‌های زیبایی داشته، چراکه این روش نسبت به درمان‌های سنتی، نتایجی چشمگیر با حداقل عوارض به دنبال‌ دارد و زمان کوتاه‌تری برای بهبودی نیازدارد. میلیون‌ها نفر از مردان و زنان از روش درمان ضایعات پوستی با لیزر PDL برای درمان طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های خاص پوستی بهره‌گرفته‌اند. درمان پوست با لیزر PDL یک روش سریع، بسیار دقیق و به معنای واقعی بدون درد برای درمان طیف گسترده‌ای از تغییرات رنگ پوست و وضعیت‌های پوستی مختلف می‌باشد.

فهرست مطالب

کاندیدای مناسب برای درمان ضایعات پوستی با لیزر PDL


درمان پوست با لیزر PDL ایمن بوده و کاربرد آن برای مردان و زنان در همۀ سنین اثبات گردیده است. هرچند بیشترین درمان با این لیزر در ناحیۀ صورت انجام‌ می‌شود، اما در نواحی گردن، قفسۀ سینه، دست‌ها، بازوها، پاها و ناحیۀ پشت نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

بیمارانی که دارای شرایط زیر باشند ممکن است نامزد درمان پوست با لیزر PDL باشند:

 • چین و چروک و خطوط ریز بر روی پوست
 • آسیب‌های ناشی از نورخورشید
 • روزاسه یا التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت
 • لکه‌های رنگدانه‌ای قهوه‌ای روی پوست
 • رگ‌های خونی روی صورت
 • رگ‌های خونی روی پا
 • اثرات بجا مانده از آکنه
 • پسوریازیس (صدفک یا تکه‌های نقره‌ای، ضخیم، خشک و خارش‌دار ناشی از تجمع سلول‌های پوست)
 • لکه‌های قرمز مادرزادی بر روی پوست (ازجمله لکه‌های ماه‌گرفتگی)
 • آنژيوم (Angioma) یا تومورهای خوش‌خيمی که منشأ آ‌ن‌ها سلول‌هاي جدار عروق خوني يا لنفاوي است.
 • دریاچه‌های وریدی (لکه‌هایی به رنگ آبی تیره یا بنفش که بر اثر تابش آفتاب در نواحی اطراف لب، صورت و گوش‌ها پیدا می‌شود و عموماً در سالمندان مشاهده می‌شود)
 • قرمزی ناشی از کشیدگی پوست
 • زگیل

درمان پوست با لیزر PDL در کلینیک ما


مشاورۀ اولیه با شما در مورد درمان پوست با لیزر PDL

هدف ما این خواهد بود که نتیجۀ نهایی مطلوب شما را دریابیم و انتظارات واضحی پیرامون جزئیات درمانی و نتایجی که شما می‌توانید توقع آن را داشته باشید برایتان ارائه نماییم.

ما به شما امکان می‌دهیم تا براساس نوع پوست، ماهیتی که وضعیت پوست شما دارد و اندازۀ منطقۀ آسیب‌دیده، از مدت زمان تقریبی و تعداد اعمال درمانی که لازم خواهد بود تا شما به هدف خود برسید، آگاه شوید. متخصص زیبایی شما ممکن است توصیه نماید که یک ناحیۀ کوچک بطور آزمایشی، تحت درمان قرارگیرد تا شما پیش از اقدام به انجام فرآیند درمانی کامل، بتوانید معیار بهتری در رابطه با نتایج درمانی بدست‌آورید.

انواع خاصی از پوست‌ها، ازجمله پوست‌هایی که رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه دارند، می‌توانند تا حد قابل ملاحظه‌ای روشن شوند؛ این پوست‌ها به 6 تا 9 ماه زمان برای بازیابی مجدد رنگ طبیعی پوست نیاز‌دارند. پزشک همچنین در مورد شرایط خاصی که شما را از درمان با PDL منع می‌نماید یا مانع از کارایی بهینۀ آن می‌شود، راهنمایی‌هایی به شما ارائه خواهدداد. این موارد عبارتنداز:

 • اختلالات پوستی خاص
 • افرادی که تحت درمان با داروهای خاص هستند
 • بیمارانی که مستعد برای بجا ماندن اثر زخم بر روی پوست (اِسکار) هستند
 • وجود پیچ‌های فلزی در ناحیۀ درمانی
 • زنان باردار یا شیرده
 • وجود زخم یا آسیب (تروما) بر روی پوست

پیش از انجام پروسۀ درمان پوست شما با لیزر PDL

شما ممکن است مایل باشید ناحیه‌ای را که قراراست تحت درمان قرارگیرد یک روز قبل از درمان، بتراشید تا هرگونه احساس ناخوشایند بعدی از سوزش تیغ را به حداقل برسانید، همچنین پیش از درمان باید از قرارگرفتن در معرض آفتاب شدید یا برنزه‌کردن پوست، اجتناب نمایید.

فرآیند درمان پوست با لیزر PDL

یک ناحیۀ کوچک در عرض چند دقیقه تحت درمان قرار‌می‌گیرد، حتی نواحی بزرگتر به ندرت بیش از یک ساعت زمان می‌برند. بعد از ورود شما به کلینیک ما، شما به مجموعۀ لیزری اختصاصی ما معرفی خواهید شد. در صورت نیاز، ناحیۀ مورد نظر برای درمان، تراشیده خواهدشد (شما می‌توانید خودتان پیش از مراجعه، آن ناحیه را بتراشید).

پزشک، شما را با محافظ چشم تجهیز نموده و ممکن است یک ژل خنک‌کننده به ناحیه‌ای که قراراست درمان شود بمالد سپس سر دستگاه لیزر PDL مقابل پوست شما قرارداده شده و درمان شما شروع می‌گردد.

در این عمل، میزان درد، حداقل است. ممکن است شما احساسی شبیه به برخورد ناگهانی یک کش لاستیکی به پوستتان داشته باشید که به دنبال آن یک حس لطیف و گرم احساس خواهدشد.

اکثر بیماران در طی درمان، احساس گرما یا سوزن سوزن شدن دارند، اما این موضوع معمولاً دردناک نیست. با شروع تابش لیزر، احساس گرما با یک مه خنک‌کننده عوض ‌می‌شود. انرژی لیزر توسط عروق خونی زائد یا رنگدانه‌های پوست شما جذب می‌شود (این مسئله به شرایط درمان بستگی دارد)، که نتیجۀ آن تخریب و جدا شدن رنگدانه‌ها است. با تحریک فرآیند التیام در بدن شما، رنگدانه‌ها به مرور زمان ناپدید می‌شوند.

پس از انجام فرآیند درمان پوست شما با لیزر PDL

 پس از درمان، به احتمال زیاد شما احساس می‌کنید که پوستتان کمی متورم شده و تا حدودی قرمز یا صورتی به نظر می‌رسد (بسیار شبیه به آفتاب‌سوختگی). متخصص زیبایی شما می‌تواند ژل یا کِرِم‌هایی به شما ارائه نماید تا به بهبودی شما کمک نماید، اما اکثر این عوارض طی 1 تا 3 روز برطرف خواهدشد، به نحوی که بیشتر بیماران قادر به ازسرگیری فعالیت‌های عادی از جمله استفاده از مواد آرایشی می‌باشند. در طول مدت درمان شما باید از قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب یا برنزه‌کردن پوست، اجتناب نموده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

نمونه‌ای از جدول زمانی دورۀ بهبود به شرح زیر است:

24 ساعت اول:

 وجود تورم

قرمزی پوست/رنگ پوست، مایل به صورتی

احساس ناراحتی خفیف (قابل درمان)

پس از 72 ساعت:

عوارض جانبی برطرف می‌شود.

بازگشت به فعالیت‌های عادی صورت می‌گیرد، اما باید قرارگرفتن در معرض نورآفتاب در کمترین حد ممکن باشد، استفاده از مواد آرایشی و لوسیون‌های قوی ممکن می‌شود.

پس از 1 هفته:

تمامی فعالیت‌های عادی از سرگرفته می‌شود.

استفاده از کِرِم‌های ضدآفتاب ادامه می‌یابد.

مراقبت از ناحیۀ درمان شده

 • معمولاً پس از درمان، پوست شکننده نمی‌شود اما نکتۀ مهم این است که حتی اگر در برخی نقاط، پوسته‌پوسته شدن ظاهر شود، مورد دستکاری قرارنگیرد.
 • به‌طور منظم و با میل خود از ژل آلوئه‌ورا با دستان تمیز در ناحیۀ درمان‌شده استفاده نمایید. این کار پوست شما را خنک کرده، آن ‌را تسکین می‌دهد و به بهبود پوست کمک می‌نماید.
 • چنانچه پس از انجام درمان، تجربۀ هرگونه درد یا ناراحتی داشتید می‌توانید با قراردادن بسته‌های یخ و مالیدن ژل آلوئه‌ورا در محل درمان، درد یا ناراحتی را برطرف نمایید. اگر این اقدامات به اندازۀ کافی مؤثر نبود، می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید.

نتایج درمان

برخی بیماران نتایج درمان را بلافاصله مشاهده می‌کنند، اما در اکثر موارد به 3 تا 6 مرحله درمان نیاز است. نتایج موردنظر شما به نوع پوست، ناحیۀ مورد درمان، و تعداد مراحل درمان بستگی دارد. بیشتر بیماران کاهش چشمگیر تغییر رنگ پوست را، اگرچه نه بطور کامل، مشاهده می‌کنند، هرچند برای تطبیق کامل رنگدانه‌های پوست با نواحی مجاور ممکن است مدت زمانی (3 تا 9 ماه) به طول انجامد.

مزایای درمان با لیزر PDL


مزیت درمان با لیزر PDL این است که می‌تواند رنگ ضایعۀ عروقی تحت درمان را برطرف نموده و یا آن را کم‌رنگ‌ نماید، ضمن اینکه می‌تواند بافت پوست را بهبود بخشد. در این روش نسبت به روش‌های متعدد درمانی دیگر، می‌توانید متوجه ‌شوید که ظاهر کلی پوست روشن‌تر و قرمزی، کم‌تر است. بهبودیافتن ظاهر ضایعه به شما کمک می‌کند تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته و کمتر احساس کم‌رویی کنید.

نکات ایمنی و خطرات مرتبط با درمان پوست توسط لیزر PDL


کاربرد لیزر PDL برای انواع پوست، توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) تأییدشده است و امن‌ترین روش درمان در این گروه به حساب می‌آید.

در این روش، عوارض جانبی، کمینه بوده و عموماً عوارضی شبیه آفتاب‌سوختگی خفیف دارد. بیماران حداقل تورم، خارش، قرمزی و ناراحتی را احساس می‌نمایند. بیشتر این عوارض طی چند ساعت فروکش نموده و در عرض 1 تا 3 روز به‌طور کامل برطرف می‌گردند.

در موارد نادر، ممکن است بیماران با سوختگی، تاول یا کبودی مواجه شوند. بیمارانی که مستعد برجاماندن اثر زخم بر روی پوست هستند، ممکن است بعد از عمل، اثر جزئی زخم (اِسکار) را مشاهده نمایند. در موارد بسیار نادر، درمان با لیزر به عنوان عامل محرک برای بروز عفونت‌ها یا ویروس‌های نهفته شناخته شده است.

به این پست امتیاز دهید.
لیزر پی دی ال (PDL) برای درمان ضایعات پوستی و عروقی:کاربرد،هزینه،عوارض
3.47 از 17 رای