درمان سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم

1

سیاهی دور چشم می‌تواند ظاهر شما را پیر، خسته و بد خلق نشان دهد. دلایل متعدد و راه‌حل‌های بسیاری برای رفع سیاهی زیر چشم وجود دارد.

در این کلینیک، ما هر بیمار را به صورت فردی مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم، تا با بررسی دلایل متعددی که باعث سیاهی دور چشم بیمار شده است، علت اصلی آن را یافته و نسبت به رفع موثر آن اقدام کنیم.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت با ما از طریق شماره تلفن: ۳۶۲۶۴۲۷۲-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اصفهان، چهار راه توحید، خیابان توحید میانی، طبقه فوقانی بانک ملت مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

دلایل گودی زیر چشم‌


 • قابل مشاهده بودن عروق خونی به دلیل از دست دادن چربی زیر چشم.
 • نازک شدن پوست زیر چشم، که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله پیری و یا وراثت ‌باشد. از آنجا که پوست زیر چشم بسیار نازک شده است، رگ‌های خونی آن بیشتر قابل مشاهده است.
 • ژنتیک بزرگترین عامل موثر است.
 • سن فرد. در طول زمان، پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد، به طوری که رگ‌های پوست برجسته‌تر و نمایان‌تر می‌شود.
 • حمام آفتاب گرفتن، سرعت این فرآیند را با شکستن کلاژن و ایجاد لکه‌های پوستی، افزایش می‌دهد.
 • آلرژی فصلی برای بسیاری از افراد، عامل تیرگی و گودی زیر چشم است. آلرژی باعث آزاد شدن هیستامین در بدن شده، که به نوبه خود موجب تحریک رگ‌های خونی و ایجاد تورم می‌شود.

برخی از تیرگی‌های زیر چشم می‌تواند ناشی از سایه‌‌ انداختن توده‌های بیرون‌زده چربی زیر چشم یا پف زیر چشم و یا ناشی از گودی زیر چشم باشد.

منشاء گودی زیر چشم می‌تواند عوامل زیر باشد:

 • ضعیف بودن استخوان گونه
 • فرورفتگی حفره تحتانی چشم
 • کمبود چربی زیر چشم.

غالباً، سیاهی دور چشم ناشی از گودی پلک پایین‌ است. این گودی حتی می‌تواند در بیماران جوان‌تر نیز وجود داشته باشد و اغلب در نتیجه‌ی کاهش حجم پلک تحتانی و مناطق بالای گونه است. گودی زیر چشم گاهی اوقات، ژنتیکی است.

چگونه می‌توان علت تیرگی و سیاهی دور چشم را تعیین نمود؟

برای تشخیص علت سیاهی دور چشم خود، می‌توانید به‌آرامی پوست زیر چشم خود را بکشید. اگر آن منطقه تیره‌تر می‌شود، این تیرگی احتمالاً به علت ژنتیک و یا پیری است. اگر تیرگی آن تغییر نمی‌کند، علت آن احتمالاً اشعه UV خورشید و یا آلرژی است.

درمان گودی زیر چشم در کلینیک ما


تزریق چربی به گودی زیر چشم

تزریق چربی یک روش درمان سیاهی زیر چشم و  رفع گودی زیر چشم ناشی از نازک شدن پوست است. بسیاری از افراد، گودی زیر چشم خود را با تزریق چربی درمان می‌کنند، زیرا این روش، ظاهر چشم را جوان‌تر می‌سازد.

اقدامات قبل از تزریق چربی

قبل از عمل، دکتر ادیبی تصمیم خواهد گرفت که کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است. معمولاً بی‌حس کننده موضعی برای تزریق چربی استفاده می‌شود، با این حال برخی از جراحان استفاده از یک قرص آرام‌بخش خوراکی را ترجیح می‌دهند.

مراحل انجام تزریق چربی

 1. تعیین محل اهدای چربی که در آن بافت چربی محکم‌تری وجود دارد، از جمله:
 • ران
 • شکم
 • باسن
 1. با استفاده از یک لوله کوچک متصل به سرنگ، چربی مورد نیاز با دقت از محل اهدا کننده برداشته می‌شود.
 2. چربی برداشته شده، به منظور جداکردن (ایزوله سازی) سلول‌های حیاتی، مورد پردازش قرار می‌گیرد.
 3. سپس پزشک با استفاده از یک تکنیک تخصصی برای به حداکثر رساندن بقاء سلول‌های چربی، آنها را دوباره به مکان‌های دریافت کننده در زیر چشم تزریق می‌کند.
 4. پزشک این فرایند را تا زمانی که نتیجه مورد نظر بدست آید، تکرار می‌کند.

اقدامات پس از تزریق چربی

 • باند کشی (فشاری) بر روی محل اهدا‌ کننده چربی و گاهی بر روی محل گیرنده چربی، برای جلوگیری از کبودی و تورم اعمال می‌شود.
 • بیماران معمولاً بلافاصله بعد از عمل تزریق چربی، قادر به راه رفتن هستند.
 • انجام ورزش یا فعالیت شدید به مدت دو هفته پس از درمان، مجاز نیست.
 • این روش با حداقل میزان درد همراه است و هر گونه درد و ناراحتی را می‌توان با داروهای مسکن خوراکی کنترل کرد.

نتایج تزریق و انتقال چربی تا چه مدت دوام دارد؟

نتایج به دست آمده از روش تزریق چربی می‌تواند سال‌ها تداوم یابد. اگر چه ممکن است مقداری از چربی تزریق شده در طول چند ماه اول پس از عمل، جذب بدن شود، اما نتیجه نهایی فوق العاده خواهد بود.

مزایای تزریق چربی چیست؟

مزایای مرتبط با تزریق چربی، متعدد است، از جمله:

 • دوام طولانی
 • مقرون به صرفه بودن
 • طبیعی بودن روش
 • غیر تهاجمی بودن

تزریق ژل در زیر چشم

در وضعیت گودی زیر چشم، کره چشم بیش از حد در کاسه چشم فرو می‌رود. این وضعیت می‌تواند مادرزادی، یا به دلیل سندرم سینوس بدون علامت و یا عارضه‌ی پس از تروما باشد. این حالت معمولاً بر یک چشم تأثیر می‌گذارد. در برخی از افراد نیز گودی چشم طبیعی و بدون علت خاصی است.

روش‌های جراحی برای رفع گودی و تیرگی زیر چشم وجود دارد، که شامل تزریق عمیق چربی در کاسه چشم برای کمک به جلو راندن کره چشم می‌باشد. تزریق ژل نیز می‌تواند برای رسیدن به همان نتیجه در مطب و در حالی که بیمار هوشیار است، انجام گیرد. به این منظور، یک سوزن در زیر پلک و در پشت کاسه چشم قرار گرفته و ژل به آرامی تزریق می‌شود. ژل تزریق شده، با فشار به کره چشم، آن را به جلو رانده و به اصلاح فرورفتگی حدقه چشم کمک می‌کند.

shutterstock_111371000-678x1024

مزایای تزریق ژل در زیر چشم

 • سیاهی و تیرگی مزمن زیر چشم را به حداقل می‌رساند.
 • ماندگاری رستیلن و سایر ژل‌های‌ صورت می‌تواند طولانی باشد، تاثیر آنها گاهی اوقات برای سال‌های متمادی باقی می‌ماند.
 • تزریق ژل در زیر چشم، سریع و تقریباً بدون درد است.
 • گاهی اوقات، در بیمارانی که مقدار قابل توجهی از چربی در زیر چشم خود (کیسه‌های چربی) دارند، عمل جراحی بهترین گزینه است.
 • در این بیماران جراحی لیفت پلک پایین، همراه با جابجایی محل چربی، ممکن است بهترین راه‌حل برای به حداقل رساندن تیرگی و پف زیر چشم باشد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی یک راه عالی برای جوان‌سازی پوست اطراف چشم، کمرنگ‌ کردن لکه‌های پیری و بهبود پوست آسیب دیده از آفتاب است.

پیلینگ سطحی

اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک، لایه بردارهای سطحی متداول هستند. اگر هدف شما روشن کردن لکه‌های پیری و کمر‌نگ کردن ظاهر لکه‌ها و سیاهی دور چشم است، این مواد لایه‌بردار برای شما ایده آل است. در این روش نیاز به هیچ زمان بهبودی ندارید.

پیلینگ نسبتاً عمیق

پیلینگ نسبتاً عمیق که تحت عنوان پلینگ TCA نیز شناخته می‌شود، قادر به نفوذ عمیق‌تر به پوست است و برای صاف شدن خطوط متوسط و چین و چروک اطراف چشم شما موثر است. با توجه به نفوذ تهاجمی‌تر این پیلینگ، بهبودی و ریکاوری شما حدود یک هفته طول می‌کشد.

جراحی لیفت گونه

لیفت قسمت میانی چهره، که تحت عنوان لیفت گونه نیز شناخته شده است، به بازگرداندن جوانی به صورت شما کمک می‌کند. این روش، سیاهی دور چشم را با لیفت چربی گونه‌ها از بین می‌برد. در نتیجه محل اتصال بین پلک پایین و گونه، صاف و عاری از چروک می‌شود. لیفت قسمت میانی صورت حتی می‌تواند به لیفت آرواره‌ها و مشخص شدن خطوط فک کمک کند و به صورت شما فرمی قلب مانند و جوان‌تر ببخشد.

مراحل جراحی لیفت گونه

این عمل در همان روز مراجعه شما و به صورت سرپایی، از طریق ایجاد یک میکرو برش در نزدیکی گوشه بیرونی چشم شما انجام می‌شود.

لیفت بخش میانی چهره اغلب به صورت یک پکیج و همراه با جراحی لیزر پلک پایین‌ (بلفاروپلاستی) و سفت کردن پلک پایین انجام می‌شود.

دوره بهبودی چقدر طول می‌کشد؟

زمان بهبودی معمولاً چند هفته است و عوارض آن نادر است.

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین‌ می‌تواند پف زیر چشم ناشی از برآمدگی چربی را کاهش دهد. به طور معمول این کار با استفاده از لیزر برای کاهش تورم و کبودی انجام می‌شود.

مراحل جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

دکتر ادیبی اکثر جراحی‌های بلفاروپلاستی پلک پایین را از طریق ملتحمه چشم (برش داخلی پلک) انجام می‌دهد. این رویکرد تضمین می‌کند که هیچ زخم و اسکاری بر روی پوست شما ایجاد نشود و خطرات ناشی از تشکیل بافت اسکار پلک را به حداقل می‌رساند.

جراحی پلک پایین‌ معمولاً به صورت نیمه بیهوشی ودر اتاق عمل‌ سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

انجام جراحی بلفاروپلاستی چه مدت طول می‌‌کشد؟

این عمل معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و سپس بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود.

ریکاوری و بهبودی عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه است؟

 • بلافاصله پس از جراحی پلک پایین، بیماران به احتمال زیاد درد بسیار خفیف، تورم، و کبودی خواهند داشت.
 • بخش زیادی از تورم ظرف ۴۸ ساعت از بین خواهد رفت.
 • کبودی به طور معمول در طی ۱ تا ۲ هفته برطرف خواهد شد.
 • اکثر بیماران طی دو هفته پس از عمل به فعالیت کامل اجتماعی و کار خود بازمی‌گردند.

جوان‌سازی پوست با لیزر

جوان‌سازی پوست با لیزر به طور قابل توجهی، کیفیت درمان اسکار و چروک‌های پوست، همچنین سیاهی دور چشم و زیر چشم را بهبود بخشیده است.

لیزر پوست می‌تواند رنگ پوست تیره را روشن ساخته و همچنین تشکیل کلاژن‌های جدید در پوست را تحریک کند و در نتیجه موجب کاهش سیاهی دور چشم و خطوط دور چشم گردد.

اقدامات قبل از لیزر پوست

از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید به مدت ۲ هفته قبل از درمان، اجتناب کنید.

مراحل عمل لیزر جوان‌سازی پوست

به منظور رفع تیرگی زیر چشم، چین و چروک و پیری پوست، یک اشعه لیزر بر روی سطح پوست بیمار تابانده شده و سلول‌های زائد، هر دفعه به صورت یک لایه، به آرامی و با دقت از پوست زدوده می‌شود.

دستورالعمل و توصیه‌های پس از عمل لیزر

استعمال مرطوب کننده و شستشوی ناحیه تحت درمان، بسیار مهم است. بیماران باید داروهای تجویز شده را برای جلوگیری از عفونت استفاده کنند.

مزایای عمل جوان‌سازی پوست با لیزر

بیماران پس از این عمل، متوجه سفت‌تر شدن و کاهش اسکارها و جوان‌تر شدن پوست خود خواهند شد.

مدت زمان ریکاوری و بازیابی

بهبودی شما تقریباً به یک هفته زمان نیاز خواهد داشت.

استعمال کرم روشن کننده پوست برای رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم

محصولات روشن کننده با از بین بردن لایه‌های تیره پوست، لایه‌های روشن‌تر را نمایان می‌کنند.

برخی از کرم‌های چشم تنها با پف زیر چشم مقابله می‌کنند، اما برای از بین بردن سیاهی دور چشم مؤثر نیستند. اما برخی دیگر نه تنها پف زیر چشم را از بین می‌برند، بلکه سیاهی و تیرگی دور چشم را نیز برطرف می‌سازند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است