درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو

مزوتراپی یک روش غیر جراحی است که در حال حاضر برای درمان انواع مختلف ریزش مو و بهبود رشد موها به کار می‌رود. این روش از ابتدا به طور گسترده توسط پزشکان و متخصصین پوست، برای رفع سلولیت و بهبود ظاهر پوست، کاربرد داشته است. این روش درمانی اخیرا برای درمان ریزش موی سر یا آلپسی به کار گرفته شده است. در درمان ریزش موی سر با مزوتراپی ، ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و/یا بلوکر‌های DHT در لایه‌ی چربی در زیر پوست تزریق می‌شوند تا موجب آغاز فرآیند رشد موها و توقف ریزش موها شوند.

دکتر ادیبی عضو انجمن پوست و موی آمریکا در کلینیک خود از مزوتراپی که روشی غیر تهاجمی، بدون درد و مطمئن و بدون نیاز به بیهوشی است، برای درمان ریزش مو استفاده می‌کند. دکتر ادیبی مقالات متعددی در زمینه اثر عوامل روانشناختی بر ریزش مو دارد.

درمان ریزش مو با مزوتراپی در این کلینیک برای مقابله با سه مشکل انجام می‌شود که عبارتند از: عدم تعادل هورمونی داخل یا در اطراف فولیکول مو، عدم تغذیه صحیح موها با مواد لازم، کمبود جریان خون در محل رشد موها. این روش موجب آغاز فرآیند طبیعی رشد مو شده و به سرعت، ریزش مو را متوقف می‌کند و میتوند جایگزین کاشت مو شود .

برای آگاهی بیشتر در مورد روش مزوتراپی می‌توانید از طریق شماره تلفن: ۳۶۲۶۴۲۷۲-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اصفهان، چهار راه توحید، خیابان توحید میانی، طبقه فوقانی بانک ملت مراجعه فرمایید.

چه کسانی برای این روش درمانی مناسب هستند؟


کاندید‌های ایده‌آل برای روش مزوتراپی هر فردی است که در مراحل اولیه آلوپسی قرار دارد. بیمارانی که از هر گونه بیماری مزمنی رنج می‌برند و یا آلرژی خاصی دارند، لازم است قبل از اقدام به درمان، طی جلسه‌ی مشاوره با دکتر ادیبی، در مورد به کارگیری این روش درمانی بحث و مشوت کنند. به شدت توصیه می‌شود که قبل از انجام مزوتراپی، تست آلرژی انجام شود تا مشخص شود که بیمار به هیچ یک از مواد به کار رفته در ترکیب مزوتراپی آلرژی ندارد. افرادی که از داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند یا سابقه‌ی مشکلات مرتبط با لخته شدن خون را دارند، برای این روش مناسب نیستند و باید از روش‌های درمانی دیگر برای ریزش موی خود استفاده کنند.

مزوتراپی در این کلینیک چگونه به کار برده می‌شود؟


tellll

  در اغلب موارد، ریزش مو بر اثر یکی از علل زیر ایجاد می‌شود:

  • عدم تعادل هورمونی در داخل یا اطراف فولیکول مو
  • عدم تغذیه مناسب مو با ویتامین‌ها و مواد لازم
  • کاهش جریان خون در سر

محلول تزریق شده در روش مزوتراپی مو دارای طیف وسیعی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، آمینو اسید‌ها، نوکلئیک اسید‌ها و آنزیم‌ها می‌باشد. ترکیب دقیق این محلول بنابر نیاز‌های ویژه‌ی هر یک از این بیماران انتخاب می‌شود.

با تزریق این ترکیب غنی در لایه‌ی مزودرم، مواد معدنی و مغذی لازم مستقیما به فولیکول‌های آسیب دیده‌ی مو می‌رسند و بنابراین احتمال رشد مجدد موها و توقف ریزش مو به حداکثر می‌رسد. بیماران بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه بعد از مزوتراپی شاهد افزایش رشد موهای خود خواهند بود.

ما در انجمن پوست و موی آمریکا به عنوان طرفداران روش مزوتراپی، معتقدیم که خطرات مزوتراپی مو بسیار کم بوده و  این تزریقات موجب افزایش جریان خون در اطراف فولیکول‌های ضعیف و آسیب دیده می‌شود و موجب جایگزینی ویتامین‌ها و املاح در محیط رشد مو می‌شود که با بالا رفتن سن به تدریج کاهش یافته است و بنابراین این روش موجب مهار روند ریزش مو و رشد مجدد موها می‌شود.

مزایا


این روش درمانی در صورتی که به صورت حرفه ای انجام شود، کاملا بدون درد و ایمن است. قبل از اعمال این روش به بیهوشی و بعد از آن به بنداژ یا پانسمان نیازی نیست و بلافاصله بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی شما می‌توانید به خانه بازگردید.

به کمک مزوتراپی، مواد درمانی لازم دقیقا در محل مورد نیاز (اطراف فولیکول مو) تزریق می‌شوند و بنابرین:

  • فولیکول مو زنده می‌ماند و رشد می‌کند.
  • ماده‌ی دی‌هیدروتستوسترون اضافی در اطراف فولیکول مو خنثی می‌شود.
  • جریان خون در سر افزایش پیدا می‌کند. .

احتمال موفقیت آمیز بودن درمان با مزوتراپی بین ۹۰ تا ۹۲ درصد است در حالی که این احتمال در روش‌های درمانی دیگر مانند استفاده از محلول ماینوکسیدل، ۵۰ درصد است.

مکانیزم عملکرد مزوتراپی


روش مزوتراپی مو هم به صورت فیزیکی (مکانیکی) و هم به صورت شیمیایی موجب تحریک فولیکول‌های مو به رشد و درمان قطعی ریزش مو می‌شود. با توجه به علت ریزش مو و بیماری شخص، یک ترکیب به خصوص از داروهای مختلف به سر او تزریق می‌شود. این تزریقات مانند گلوله‌ی دارویی هستند که مستقیما به ناحیه هدف در بدن فرستاده می‌شوند.

عملکرد مکانیکی

فرو کردن سوزن در پوست سر، یک سوراخ ریز در سر ایجاد می‌کند که باعث القای فرآیند درمان ریزش مو می‌شود. در واقع این حفره کوچک یک تروما است و واکنش بدن برای رفع این تروما تولید کلاژن و الاستین بیشتر است که این دو ماده، دو عنصر کلیدی تشکیل دهنده‌ی بافت پوست هستند. از آن جایی که در واقع هیچ آسیبی به کلاژن موجود در پوست نمی‌رسد، تولید کلاژن بیشتر موجب افزایش سطح کلاژن در پوست می‌شود.

عملکرد شیمیایی

تزریق مواد فعال در زیر پوست موجب تحریک ارگانیزم‌های طبیعی بدن می‌شود. برای مثال، در صورتی که جریان خون در سر ضعیف باشد از مواد گشاد کننده‌ی عروق مانند کومارین در محلول مزوتراپی استفاده می‌شود، در صورتی که در سر التهاب شدیدی وجود داشته باشد، از داروهای ضد التهاب مانند سیلیکون ارگانیک استفاده می‌شود. کیفیت بالای مواد به کار رفته و استفاده از دوز صحیح هر یک از مواد موجود در ترکیب، بیشترین اهمیت را دارد. نتیجه‌ی تزریق ترکیب صحیح و با کیفیت، آغاز فرآیند طبیعی رشد مو خواهد بود.

مقالات دکتر ادیبی در زمینه ریزش مو


مواد به کار رفته در مزوتراپی


با استفاده از یک سیستم موثر که در آن داروهای به کار رفته در ترکیب، در زمان بندی‌های معینی آزاد سازی و جذب می‌شوند، التهاب موجود در پوست سر کاهش می‌یابد، دی‌هیدروتستوسترون اضافی در اطراف فولیکول‌ها خنثی می‌شود، کلاژن بیشتری تولید می‌شود و اندازه‌ی فولیکول‌های مو افزایش یافته و بدین ترتیب جلوی ریزش مو گرفته شده و موها شروع به رشد مجدد می‌کنند. مواد فعال در این ترکیب عبارتند از: استیل تتراپپتید-۳ (جایگزین ماینوکسیدل) و بیوکانین آ.

دستیابی به نتایج مزوتراپی چقدر طول می‌کشد؟


هیچ فرمول از پیش تعیین شده‌ای برای ترکیب تزریق شده در مزوتراپی وجود ندارد، بنابراین ترکیبات به کار رفته توسط هر پزشک متفاوت است. البته این ترکیبات معمولا شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروها، عصاره‌های طبیعی و مسدود کننده‌های DHT می‌شود که تصور می‌شود هر یک از آن‌ها موجب تحریک رشد موها می‌شوند. دکتر ادیبی در برخی موارد مواد مزوتراپی را به صورت دستی و به کمک درمارولر تزریق می‌کند، اما در بیشتر موارد از دستگاه مخصوص تزریق مزوتراپی (گان‌شات) که دارای یک سوزن بسیار کوچک و ظریف می‌باشد، استفاده می‌کند.

از آنجایی که ممکن است علت ریزش مو در بیمار وجود عوامل مختلفی باشد و هر یک از بیماران با توجه به فاکتور‌های متعددی، در زمان‌های گوناگون به این درمان پاسخ دهند، رسیدن به نتایج درمان قطعی ریزش مو ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

معمولا حداقل به ۱۰ جلسه مزوتراپی نیاز است تا بتوان موجب تحریک رشد موها شد. توصیه ما این است که ۲ تا ۳ ماه اول از دوره‌ی درمانی را با یک سری جلسات فشرده با فواصل دو هفته ای آغاز کنید و سپس به تدریج بر میزان فواصل بین جلسات درمانی اضافه کنید. نتایج درمان و رشد مجدد موها معمولا بین ۲ تا ۳ ماه بعد قبل رویت خواهد بود. برای حفظ نتایج حاصل از درمان توصیه می‌شود که هر دو تا سه ماه یکبار این روش درمانی را مجددا تکرار کنید.

نتایج این روش چه مدت ماندگاری دارند؟


سری اول از تزریقات مزوتراپی (مرحله اول) برای درمان ریزش مو ممکن است بین چندهفته تا چند ماه طول بکشد و سپس دوره‌ی تثبیت نتایج (انجام جلسات مجدد مزوتراپی به صورت دوره‌ای) آغاز می‌شود. در درمان مشکلاتی مانند آلوپسی، نتایج مزوتراپی تا زمانی ماندگار خواهند بود که شما به درمان خود ادامه می‌دهید. دستیابی به نتایج مزوتراپی و تتبیت این نتایج نیازمند این است که بیمار به صورت بلند مدت درمان خود را ادامه دهد. سری اول از تزریقات شامل ۸ تا ۱۲ جلسه‌ی درمانی با فواصل یک ماهه می‌شود و پس از دستیابی به نتایج درمانی لازم است برای حفظ نتایج، تزریقات هر ماه تکرار شوند.

مراقبت از مو و حفظ نتایج


به صورت بالقوه، مزوتراپی مو می‌تواند نیاز به انجام جراحی کاشت مو را برطرف کند. البته به یاد داشته باشید که درمان به روش مزوتراپی موی سر، زمانی بهترین نتایج را خواهد داشت که مواد سمی ‌و مضر از رژیم غذایی شما حذف شوند و شما یک برنامه ورزشی سالم را به صورت منظم دنبال کنید.


به این پست امتیاز دهید.
درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو
۵ از ۲ رای