درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

tri-seo-02

علت اولیه باز شدن منافذ پوست سبوره است که باعث کشش دیواره فولیکولی می‌شود. دیگر نقص‌ها و آسیب‌های پوستی پس از باز شدن منافذ پوست وضوح بیشتری پیدا می‌کند.

فهرست مطالب

علت‌ها و دلایل


ژنتیک (وراثت): ژن‌ها نقش مهمی را در باز شدن منافذ پوست ایفا می‌کنند. چنانچه والدین دچار این مشکل باشند، به احتمال زیاد فرزندان آنها نیز این عارضه پوستی را به ارث خواهند برد.

ترشح بیش از اندازه چربی: غدد چربی چربی طبیعی بدن به نام سبوم را ترشح می‌کنند که پوست را مرطوب می‌سازد. این غدد گاهی چربی بیش از اندازه تولید می‌کنند و در نتیجه منافذ در ابتدا متورم می‌شوند و در نهایت جوش یا آکنه ناخوشایند روی پوست نمودار می‌شود.

تعریق بیش از اندازه: چنانچه فرد تعریق بیش از اندازه داشته باشد، باید منافذ پوستش نیز بزرگتر باشد تا تمام عرق خارج شود. پی‌آمد این امر بزرگتر و باز شدن منافذ پوست است.

بالا رفتن سن: گذر عمر نیز از آن رو به باز شدن منافذ پوست می‌انجامد، که همگام با بالا رفتن سن خاصیت ارتجاعی پوست در اثر تضعیف کلاژن کمتر می‌شود. تخریب کلاژن شل شدن منافذ و بزرگتر شدن آنها را به دنبال دارد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: پرتوهای ماورا بنفش کلاژن را تخریب می‌کند و پوست را پیر نشان می‌دهد. مدت زمان طولانی در زیر نور آفتاب بودن آسیب دیدگی و تحریک سلول‌های پوستی را در پی دارد و به باز شدن منافذ پوست منجر می‌شود.

مسدود شدن منافذ: جمع شدن سلول‌های مرده مازاد و چربی پوست در منافذ باعث بزرگتر شدن آنها می‌شود.

درمان و بستن منافذ باز پوست در کلینیک ما


لیزر درمانی

انجام درمان منافذ باز پوست با لیزر یکی از روش‌های بستن منافذ باز پوست است که با توجه به نوع پوست و نیازهای بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه نتایج لیزر به اندازه سوزن زدن به پوست چشمگیر نیست، اما پس از چند جلسه درمان با لیزر آزادسازی کلاژن و جوان‌سازی سلول‌های آسیب دیده تحریک می‌شود.

27

لایه برداری با مواد شیمیایی

لایه برداری با مواد شیمیایی درمانی ایمن و غیرتهاجمی برای صاف کردن پوست، تجدید بافت و درخشان کردن پوست محسوب می‌شود. این مواد با اثرگذاری بر سطح پوست، آن را تمیز می‌کنند، جوش‌ها را از بین می‌برند و با تحریک غیرمستقیم تولید کلاژن مشکلات رنگدانه‌ای اصلی و آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید را اصلاح می‌کنند. تفاوت بین لایه‌برداری شیمیایی و دیگر عمل‌های اصلاحی نظیر میکرودرم ابریژن و فتودرمانی جهت جوانسازی پوست این است که لایه‌برداری شیمیایی نفوذ بسیار عمیق‌تری در پوست را ممکن می‌سازد و در نتیجه بهبود چشمگیرتر و قابل توجه‌تری مشاهده می‌شود.

28

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یکی از موثرترین درمان‌های پوستی برای رفع منافذ باز پوست است. این عمل بسیار کارآمد است و تغییر شگرفی را در ظاهر پوست ایجاد می‌کند.

میکرو درم ابریژن درمانی سریع، ایمن و موثر است که در تمام سنین برای جوانسازی پوست کاربرد دارد و رنگ پوست را بهبود می‌دهد. درمان میکرودرم ابریژن بسته به اهداف بیمار می‌تواند ظرف تنها 20 دقیقه کامل شود و پوستی شاداب، نرم، صاف و جوان را به ارمغان بیاورد.

29

چگونگی تأثیرگذاری میکرودرم ابریژن

طی عمل میکرودرم لایه فوقانی با استفاده از سه روش، شامل سایش مکانیکی، مکش ملایم به کمک خلأ جهت تحریک تولید کلاژن و پاک کردن منافذ مسدود و در نهایت تخلیه لنفاوی، برداشته می‌شود. میکرودرم جوانسازی لایه اپیدرم (لایه فوقانی پوست) را ممکن می‌سازد و پوستی جوان و درخشان را به جا می‌گذارد که مایه حیرت اطرافیان می‌شود.

نیدلینگ (سوزن زدن پوست با درمارولر)

در نیدلینگ پوست (سوزن زدن یا درمان القاء کلاژن (CIT)) از واکنش التیام‌بخشی طبیعی خود بدن برای جبران کاهش کلاژن و تولید کلاژن بیشتر استفاده می‌شود. به این ترتیب پوست سریع‌تر التیام می‌یابد و پوست آسیب دیده دوباره جوان می‌شود.

نیدلینگ پوست درمانی ایمن و کارآمد برای بازیابی جوانی سپری شده، از بین بردن جای جوش و جای زخم‌های جراحی، رفع چروک و ترک‌های پوستی است. این درمان را می‌توان با موفقیت بر روی صورت، گردن، شکم و قفسه سینه به کار برد.

30

چگونگی تأثیرگذاری نیدلینگ

نیدلینگ پوست به شیوه‌ای طبیعی تولید کلاژن را تحریک می‌کند تا در نهایت تعادل پوستی مجدداً برقرار شود. رویکرد میکرو نیدلینگ به مرور زمان بافت پوست را هموار می‌کند و منافذ پس از چند جلسه کوچکتر می‌شود و کمتر جلب توجه می‌کند. تعداد جلسه‌های درمان به سن پوست و میزان باز شدن و بزرگی منافذ بستگی دارد. این روش با پوست ملایم است و هیچ اثر جانبی به دنبال ندارد؛ بنابراین راهکاری فوق العاده برای بیمارانی است که خواستار بازیابی شادابی پوست و بهبود بافت پوست هستند.

آی پی ال

آی پی ال، سرواژه نور شدید پالسی، درمانی پرطرفدار است که کارآمدی آن در درمان عارضه‌های عروقی مانند رگ‌های عنکبوتی (آسیب دیدن مویرگ‌ها) و لکه‌های قهوه‌ای رنگ یا لکه‌های پیری ناشی از نور خورشید به اثبات رسیده است. به علاوه آی پی ال تولید کلاژن را تحریک می‌کند و در نتیجه پوست پر و برجسته، چهره جوان‌تر و منافذ بسته می‌شود.

درمان‌های خانگی

گام نخست: استفاده از ماسک

در اثر بسته شدن منافذ با مواد آرایشی، سلول‌های مرده پوست و گرد و غبار، این فرورفتگی‌های کوچک مسدود می‌شوند و بزرگتر به نظر می‌رسند. با دو بار در هفته استفاده از ماسک‌های خاک رس می‌توان این منافذ را پاک کرد و بست.

گام دوم: لایه‌برداری

اگر فرصت استفاده از ماسک را ندارید، حداقل کرم‌های لایه‌بردار (اسکراب‌ها) را فراموش نکنید. سلول‌های مرده پوست معمولاً در برآمدگی‌های اطراف منافذ جمع می‌شود و منافذ را بزرگتر جلوه می‌دهد.

گام سوم: آماده سازی پوست

پس از تمیز کردن پوست، آماده سازی پوست با مرطوب کننده‌های روزانه حاوی اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک و لایه‌بردارهای شیمیایی منافذ را ظرف کمتر از یک هفته کوچک می‌کند.

گام چهارم: آرایش اصولی

پس از استفاده از کرم پرایمر، کرم پایه را با اسفنج یا قلم موی آرایشی روی پوست بزنید تا لایه‌ای یکنواخت و صاف روی پوست ایجاد شود، انجام این کار با دست و بدون قلم مو یا اسفنج دشوارتر است.

پیشگیری


  1. صبح‌ها صورت را با پاک کننده‌های ملایم و آب ولرم تمیز کنید، سپس با آب سرد بشویید تا منافذ بسته شود.
  2. از مرطوب کننده مخصوص نوع پوست خود، چرب، خشک، ترکیبی یا پوست حساس و مستعد جوش، استفاده کنید. منافذ پوست افراد دارای پوست چرب معمولاً آشکارتر است، چون چربی توجه را به سمت منافذ جلب می‌کند. بنابراین اگر پوست چرب دارید، از مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید.
  3. هر روز 30 دقیقه پیش از خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید منافذ را بزرگتر نشان می‌دهد.
به این پست امتیاز دهید.
درمان و بستن منافذ باز پوست صورت
3.25 از 4 رای