درمان، رفع و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو

ب1)

خطوط اخم به خطوط عمودی بین و بالای ابروها گفته می‌شود که ناشی از اخم کردن و پیر شدن پوست هستند. این خطوط نیز مانند خطوط پیشانی، با بالا رفتن سن عمیق‌تر می‌شوند. بیمارانی که از تأثیرات اجتماعی منفی خطوط اخم رنج می‌برند یا کسانی که تنها خواهان رفع اثرات پیری در چهره خود هستند، می‌توانند به روش‌های مختلفی این خطوط را درمان کنند. خطوط اخم دائمی یا عمیق، اغلب باعث می‌شوند شخص عصبانی، ناراحت، خسته، مضطرب یا نگران به نظر بیاید. در مقابل، از بین بردن چروک پیشانی ظاهر شخص را سرحال‌تر، صمیمی‌تر و شاداب‌تر نشان می‌دهد.

فهرست مطالب

چرا خطوط اخم ظاهر می‌شوند؟


ظاهر شدن خطوط اخم بخشی از فرایند طبیعی پیری چهره است، البته عوامل خاصی وجود دارد که می‌توانند ظهور این خطوط را به تعویق انداخته و به کاهش تعداد و عمق آن‌ها کمک کنند.

تغییر بیش از حد حالت چهره

افرادی که، بر حسب عادت، زیاد اخم می‌کنند یا حالت چهره‌شان خیلی تغییر می‌کند معمولاً زودتر دچار خطوط اخم می‌شوند. در چنین افرادی، به تدریج بافت پوست حالت فنری و قابلیت ضدچروک خود را از دست داده و نازک و ضعیف می‌شوند.

پیری زودرس

با بالا رفتن سن، میزان پروتئین‌های الاستین و کلاژن در پوست کاهش یافته و پوست، به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی‌اش، دیگر مقاومت سابق را ندارد. این باعث افزایش احتمال عمیق‌تر و پایدارتر شدن خطوط اخم می‌شود.

درمان خطوط اخم در کلینیک ما


لوسیون‌ها و کرم‌ها

این مواد کاملاً خطوط اخم را از بین نمی‌برند، اما شدت آن‌ها را کم می‌کنند. کرم‌ها و لوسیون‌ها، بیشتر برای حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشک شدن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی آن استفاده می‌شوند. استفاده از کرم‌ها از سنین جوانی (حتی برای آقایان) ایجاد خطوط اخم را به تأخیر می‌اندازد. با بالا رفتن سن تولید کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد، اما با استفاده از این کرم‌ها می‌توان کمبود کلاژن و الاستین را جبران کرده و لطافت و جوانی پوست را به آن بازگرداند. مالیدن کرم ویتامین E (برای التیام) در اطراف خطوط اخم نیز به التیام سلول‌های پوست نواحی درگیر کمک می‌کند.

لایه‌بردارها و درم‌ابریژن

این دو مورد گزینه‌های بسیار خوبی برای از بین بردن خط اخم هستند زیرا آن‌ها لایه بالایی مرده پوست را برداشته و اجازه می‌دهند لایه جدیدی از پوست تشکیل شود. لایه‌بردارها انواع مختلفی دارند. آن‌ها اسیدی هستند و همین به آن‌ها کمک می‌کند لایه بالایی پوست را بردارند.

لیزر درمانی پوست

پاکسازی پوست با لیزر نیز یکی از گزینه‌های موجود برای درمان چروک پیشانی و خطوط اخم است که معمولاً نتایج خوبی همراه دارد. در اینجا لیزر مورد استفاده لیزر دی‌اکسیدکربن (CO2) است که می‌توان از آن برای تمامی نقاط بدن استفاده کرد. عموماً، درمان با لیزر ناراحتی چندانی برای بیمار ایجاد نکرده و تنها باعث ایجاد کمی ورم و کبودی می‌شود. در مواردی که درمان عمقی انجام می‌شود بیمار به چند هفته استراحت نیاز دارد و بعد از آن می‌تواند  فعالیت‌های عادی‌اش را از سر بگیرد.

لیفت صورت

لیفت صورت، چه جزئی و چه کامل، تهاجمی‌ترین روش جراحی پلاستیک برای رفع خطوط اخم است. هرچند که تصمیم‌گیری در این مورد سخت است اما اگر می‌خواهید نتیجه‌ای نزدیک به دائمی (10 تا 20 سال) از درمانتان بگیرید، لیفت صورت بهترین گزینه برای شما است. اگر به خاطر خطرات جراحی از انجام آن می‌ترسید، توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی با یک جراحی پلاستیک یا زیبایی مشورت کنید تا او تمامی عوارض و احتمالات ممکن را برایتان توضیح دهد. اما در کل، به دلیل عوارض احتمالی جراحی‌های لیفت صورت می‌باید این گزینه را به عنوان آخرین چاره در نظر گرفته و اول تزریق بوتاکس را امتحان کنید.

تزریق ژل

می‌توان با تزریق ژل خطوط اخم استاتیک را پر کرد. همچنین، در مواردی که بدون اخم کردن هم خطوط اخم قابل دیدن هستند، تزریق ژل بهترین راه حل است.

در جلسه درمان، 15 تا 30 دقیقه قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر با ماده بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. ژل دقیقاً به محل تعیین شده تزریق می‌شود. سپس، پزشک محل تزریق را ماساژ می‌دهد تا ژل به طور یکنواخت پخش شود. شما در طول درمان کاملاً بیدار خواهید بود. همچنین، به شما یک آینه داده می‌شود تا بتوانید در همان زمان با انجام درمان نتیجه کار را ببینید.

به منظور پیشگیری از عفونت ناحیه درمان شده، می‌بایست به مدت 6 ساعت از دست زدن به آن ناحیه یا آرایش کردن آن خودداری کنید.

نتیجه درمان فوراً قابل مشاهده بوده و 6 تا 12 ماه دوام دارد. از آنجا که نتایج این روش نسبتاً موقتی هستند،  بعدها می‌توان متناسب با تغییراتی که در طول زمان در چهره رخ می‌دهد نتیجه درمان را اصلاح کرد. همچنین، هر وقت که تزریق را ادامه ندادید چهره‌تان بدون هیچ مشکلی به حالت طبیعی‌اش برمی‌گردد.

frown-lines

بوتاکس (سم بوتولینوم)

بوتاکس باعث کاهش حرکت عضلات اخم می‌شود که در نتیجه خطوطی که در هنگام اخم کردن شکل می‌گیرند رفع شده یا کاهش می‌یابند. بوتاکس خط اخم می‌تواند از عمیق‌تر شدن این خطوط نیز جلوگیری کند.

در اینجا، به هیچگونه بیهوشی یا بی‌حسی نیاز نیست. البته، پزشک در صورت نیاز می‌تواند ناحیه مورد نظر را با یک کیسه سرد یا کرم بی‌حس کننده بی‌حس می‌کند. معمولاً، ناراحتی ناشی از درمان ناچیز و کوتاه مدت است. بوتاکس، مستقیماً به عضلات تولید کننده خطوط و چروک تزریق می‌شود؛ این کار طی چند تزریق کوچک انجام می‌شود. درمان تقریباً 15 دقیقه طول می‌کشد.

می‌بایست، به مدت 6 ساعت، از ماساژ دادن یا دست زدن به ناحیه مورد درمان یا استفاده از هرگونه کرم یا مواد آرایشی بر روی آن خودداری کنید.‌ قبل از درمان، هماهنگ کننده کلینیک ما، تمامی نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از درمان را برایتان توضیح خواهد داد. نتیجه درمان موقتی بوده و 4 تا 6 ماه دوام دارد.

نتیجه بوتاکس عموماً 4 تا 6 ماه دوام دارد، در حالی که مدت دوام نتیجه تزریق ژل 6 تا 12 ماه است.

مدت دوام نتیجه هر یک از این محصولات متفاوت بوده و معمولاً نتیجه‌ای که هر شخص می‌گیرد با دیگران متفاوت است. در هر حال، می‌توان برای حفظ نتیجه اولیه، برنامه‌ای جهت تزریق منظم این مواد تهیه کرد.

13بببب

چگونگی پیشگیری از ایجاد خطوط اخم


عادت اخم کردن را کنار بگذارید

  • به زمان‌هایی که اخم می‌کنید بیشتر توجه داشته باشید و تلاش کنید جلوی این عادتتان را بگیرید.
  • هنگام مطالعه از عینک مطالعه یا لنزهای تماسی استفاده کنید.
  • بیرون از خانه عینک آفتابی بزنید.

آنتی‌اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه، ویتامین‌ها و مواد معدنی منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها را برای پوستتان فراهم می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها با از بین بردن اتم‌های مضر موسم به رادیکال‌های آزاد به پوست کمک می‌کنند تا خود را حفظ و ترمیم کند.

از خود در برابر آفتاب محافظت کنید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب به توانایی پوست برای ترمیم خود آسیب رسانده و باعث ظهور زودهنگام خطوط ظریف و چروک‌ها و همچنین تغییر رنگ پوست شده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

سیگار را ترک کنید

مشخص شده که سیگار کشیدن بر جریان خون به پوست تأثیر منفی می‌گذارد و مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی ضروری به آن می‌شود. همچنین، سیگار کشیدن به ساختار DNA پوست، و متعاقباً، توانایی آن برای ترمیم خود آسیب می‌رساند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان، رفع و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو
2.75 از 4 رای