جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک دور لب

lab

با افزایش سن، چین‌وچروک‌هایی در اطراف دهان ظاهر می‌شوند. احتمالاً بزرگ‌ترین دلیلی که افراد، سالخورده‌تر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند، خطوط دور دهان بوده و مشکل اینجاست که این چین‌وچروک‌ها به‌سادگی ایجاد می‌شوند. هرگاه به صورت خود حالتی می‌دهید، به این چین‌وچروک‌ها کمک می‌کنید تا بزرگ‌تر شده و تعداد آن‌ها در اطراف دهان افزایش یابد. درحالی‌که این چین‌وچروک‌ها درنهایت در همه‌ی افراد ظاهر می‌شوند، زنان بیش‌تر در معرض ایجاد این خطوط در اطراف دهان هستند، چراکه ساختار پوست آن‌ها در این نواحی، با مردان متفاوت است. همانند بسیاری دیگر از انواع چین‌وچروک‌ها، خطوط اطراف دهان نیز به دلیل کهولت سن، عوامل وراثتی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استعمال دخانیات ایجاد می‌شوند.

اگر تصمیم دارید عمل جوان‌سازی لب را انجام دهید، مهم‌ترین تصمیم شما، انتخاب پزشک و کلینیک مناسب است چراکه این تصمیم می‌تواند به مقدار وسیعی در نتایج نهایی عمل شما تأثیرگذار باشد. با انتخاب دکتر ادیبی، شما بالاترین درجه از تجربه، مهارت و دلسوزی را انتخاب کرده‌اید.

فهرست مطالب

انواع خطوط دور دهان


 چین‌ و چروک دور لب سه نوع‌اند:

خطوط خنده یا نازولبیال: این خطوط از پایین دهان تا گوشه‌های دهان ادامه دارند. این خطوط در زنان، به‌خصوص با افزایش سن، برجسته‌تر دیده می‌شوند.

خطوط ماریونت: اگر احساس می‌کنید که صورت شما غمگین‌تر و یا عصبانی‌تر از حالت معمولی دیده می‌شود، دلیل آن وجود خطوطی به نام خطوط ماریونت یا خطوط اندوه می‌باشد. این چین‌وچروک‌های عمودی، در کنار گوشه‌های دهان دیده می‌شوند. این خطوط به چهره‌ی شما، حالت غمگین و بعضاً عصبانی می‌دهند درحالی‌که شما آرام هستید.

خطوط عمودی لب: چین‌وچروک‌های اطراف لب، بیش‌تر به دلیل حرکات طبیعی لب و دهان ایجادشده و بنابراین نمی‌توان از آن‌ها گریخت. نام دیگر این خطوط، خطوط سیگاری‌ها بوده چراکه اثرات مضر دود سیگار و همچنین فشار دادن لب‌ها به روی هم به هنگام سیگار کشیدن، هر دو باعث ایجاد این خطوط می‌گردند. همچنین، اپیلاسیون و بند انداختن لب نیز می‌توانند عوامل تأثیرگذاری در جهت ایجاد این خطوط باشند، اگرچه این عوامل به جدیت سیگار کشیدن نیستند.

درمان خطوط اطراف دهان در کلینیک ما


زمانی که شما به چین‌وچروک‌های اطراف دهان مبتلا شوید، هیچ راه درمانی برای آن‌ها وجود ندارد مگر این‌که قبل از بیش‌تر شدن آن‌ها، اقدام به درمان کنید. برخی از روش‌های درمانی برای رفع چروک دور لب عبارت اند از:

لایه‌برداری مکانیکی و یا شیمیایی پوست

در هر دوی این روش‌ها، لایه‌ی بالایی پوست برداشته‌شده تا به لایه‌ی جدید اجازه‌ی رشد و جایگزینی داده شود. این روش‌ها برای از بین بردن خطوط دور دهان مناسب‌اند. لایه‌برداری‌های سبک و ضعیف نمی‌توانند انتظارات شمارا برآورده کنند و برای حاصل شدن هرگونه بهبودی، نیاز است که لایه‌برداری در سطح کلینیکی اعمال شود. بااین‌حال، نباید انتظار داشت که نتایج حاصل از این عمل طولانی‌مدت باشند چراکه در طی این عمل، تنها لایه‌های بالایی پوست هدف قرار گرفته شده‌اند.

لیفت صورت

پاسخ نهایی و کارآمدترین روش برای از بین بردن چین‌وچروک‌های اطراف دهان، لیفت لب و لیفت صورت بوده و با انجام این عمل، فرد چندین سال جوان‌تر به نظر خواهد رسید. اگر با امتحان کردن روش‌های مختلف، به نتیجه‌ی دلخواه خود نرسیده‌اید، می‌توانید در نهایت این روش را امتحان کنید. اگرچه این روش تا حدی پرمخاطره بوده و همیشه جای زخم‌های آن باقی خواهند ماند. همچنین، نتایج لیفت صورت کاملاً طبیعی به نظر نخواهند رسید. بااین‌حال، می‌توان از روش‌های بدون جراحی لیفت صورت که به‌وسیله‌ی لیزر انجام می‌گیرند استفاده کرد.

لیزر

به کمک لیزر می‌توان به‌راحتی و با اطمینان کامل، چین ‌و چروک‌ دور لب را از بین برد. بهتر است از دستگاه‌های لیزر طراحی‌شده برای تحریک تولید طبیعی کلاژن استفاده شود. این نوع لیزرها، از لیزرهای سنتی ایمن‌تر بوده و زمان بهبود بعد از عمل بسیار پایینی دارند. از لیزر سایشی مانند CO2 نباید برای دور لب استفاده نمود، زیرا این نوع لیزرها با تبخیر لایه‌ی سطحی پوست عمل می‌کنند. با اینکه این لیزرها ظاهر صاف‌تری به پوست می‌دهند، ولی پوست را نازک می‌کنند.

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک راه مناسب و کم‌هزینه برای فلج کردن عضلات دور دهان بوده و روشی مناسب برای از بین بردن خطوط نازک دور دهان می‌باشد. به دلیل این‌که بوتاکس عضلات را فلج می‌کند، ممکن است همیشه راه‌حل مناسبی نبوده و همچنین نتایج حاصل از آن، بین 3 تا 4 ماه باقی می‌مانند. همچنین بوتاکس با جلوگیری از گرفتن حالات شدید در صورت، از به وجود آمدن چین‌وچروک‌ها جلوگیری می‌کند. پیشنهاد ما، استفاده از تعداد بسیار کم واحدهای بوتاکس، در مناطقی از صورت برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک‌ها می‌باشد. برخی از جراحان پلاستیک که عمل لیفت صورت انجام می‌دهند و تعدادشان روزبه‌روز در حال افزایش است، از بیماران خود می‌خواهند تا به مدت چند ماه قبل از انجام عمل، تحت درمان با تزریقاتی مانند بوتاکس قرار بگیرند تا بدین شکل، صورت آن‌ها برای انجام عمل آمادگی لازم را پیداکرده و عضلات آن در مناطق به خصوصی شل شوند. این امر به دلیل ظهور دوباره‌ی برخی خطوط صورت حتی پس از انجام عمل لیفت صورت می‌باشد چراکه بیمار پس از انجام عمل، دوباره همان حالات قبلی را به صورت خود می‌دهد که باعث ایجاد خطوط شده بودند.

تزریق ژل‌

ژل‌ گزینه‌ای بسیار کارآمد برای از بین بردن چین‌وچروک‌های اطراف دهان و  ایجاد ظاهری صاف برای صورت هستند. نتایج به‌دست‌آمده از انجام این عمل، فوری بوده ولی تنها به مدت چند ماه باقی می‌مانند.فیلرهای پوستی معمولاً ایمن بوده و استفاده از آن‌ها یک عمل غیرتهاجمی محسوب می‌شود. یکی از عوارض جانبی رایج، ایجاد کبودی است که البته این کبودی ظرف مدت چند روز ناپدید خواهد شد. هر پزشک زیبایی می‌تواند عمل تزریق فیلر را انجام دهد. از تزریق ژل‌های سیلیکونی دائمی بپرهیزید چراکه عوارض جانبی دائمی مانند توده‌ها و برآمدگی‌های پوستی در درصد بالایی از افراد تحت تزریق با ژل‌های سیلیکونی مشاهده شده است.

محصولات موضعی

نسل جدیدی از محصولات مراقبت از پوست که به‌منظور تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست طراحی شده‌اند، می‌توانند بدون ایجاد خطرات اعمال جراحی، ظاهر چین‌وچروک‌های اطراف دهان را بهبود بخشند..

رتینول

کرم‌هایی مانند رتینول و یا رتینوئید، لایه‌های درونی پوست را ضخیم‌تر کرده و از ضخامت لایه‌ی خارجی پوست می‌کاهند. این عمل باعث کوچک‌تر شدن خطوط ماریونت شده و ظاهر آن‌ها را لطیف‌تر می‌سازد. همچنین، لوسیون‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید که بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای لطیف‌تر کردن ظاهر چین‌وچروک‌ها باشند. برای اثرات بلندمدت، به دنبال محصولاتی باشید که مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها، برای تحریک تولید طبیعی کلاژن طراحی شده‌اند. ازجمله این مواد می‌توان به پپتیدها، سلول‌های بنیادی و فاکتورهای رشد اشاره کرد.

ورزش دادن به صورت

پوست صورت اگر از حمایت عضلانی مناسب و مقدار کافی کلاژن برخوردار باشد، می‌تواند از چین‌وچروک‌های اطراف دهان جلوگیری کند. کلاژن ازدست‌رفته‌ی صورت را می‌توان به کمک عضلات بازیابی کرد و ورزش دادن به صورت به بازسازی این عضلات کمک می‌کند. ورزش‌ها و تمرینات مختلفی برای صورت وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از منابع بسیار گسترده‌ای ازجمله پزشک خود، استخراج کنید. بله، تمرین دادن به صورت یک راه مناسب برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک‌ها در آینده می‌باشد.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی غنی‌شده با سبزیجات چسبناک، می‌تواند میزان هیالورونیک اسید را در پوست افزایش دهد. هیالورونیک اسید، می‌تواند به‌طور طبیعی، پوست را محکم و برآمده نگاه دارد. گفته می‌شود که سبزیجات چسبناک مانند ریشه‌ی تارو، بامیه و سیب‌زمینی می‌توانند تولید هیالورونیک اسید را به‌صورت طبیعی افزایش دهند. البته باید در نظر داشت که این‌گونه غذاها، دارای مقادیر زیادی نشاسته بوده و استفاده‌ی زیاد از آن‌ها ممکن است باعث افزایش وزن و چاقی اطراف کمر شود.

پیشگیری


به‌منظور جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک در اطراف دهان، باید چگونگی شل گرفتن کامل صورت را آموخت. بله، شادی رایج‌ترین حالت جهانی چهره است ولی، این حالت همچنین علت اصلی ایجاد خطوط اطراف دهان و روی پیشانی می‌باشد. شما می‌توانید حالات مختلف چهره‌ی خود را در آینه مشاهده کنید، مانند خنده، گریه و یا لوچ کردن چشم‌ها. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که افرادی که حالات چهره‌ی خود را بیش‌ازاندازه بروز می‌دهند، چین‌وچروک‌های بیش‌تری در اطراف دهان خود دارند. حال، برعکس این کار را انجام داده و صورت خود را کاملاً شل بگیرید. به این نتیجه خواهید رسید که خطوط صورت شما، به هنگام بروز دادن حالات مختلف برجسته‌تر و به هنگام شل گرفتن صورت، هموارتر می‌باشند. بنابراین، باید از همین امروز خود را برای کنترل کردن حالات چهره، تمرین دهید.

گذشته از این، چین‌وچروک‌های روی صورت، بر اثر استعمال سیگار نیز ایجاد می‌شوند. سیگار را ترک کرده و روش‌های مبارزه با چین‌وچروک را امتحان کنید. هر روشی که به صورت عمومی برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک طراحی‌شده، می‌تواند برای خطوط صورت نیز مورداستفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانید با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، مرطوب‌کننده‌ها و سرم‌های پوستی محرک تولید کلاژن، تفاوت بزرگی در ظاهر خود ایجاد کنید.

به این پست امتیاز دهید.
جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک دور لب
1 از 1 رای