تزریق ژل و فیلر: مزایا و عوارض

jelfiler

با افزایش سن، پوست ما شروع به نشان دادن اثراتی از چین و چروک، خطوط عمیق و شلی و افتادگی پوست می‌کند. با اینکه برخی از این خطوط می‌تواند در اثر حالت‌های مثبت چهره مانند لبخند زدن ایجاد شده باشند، اما این خطوط برای افراد خوشایند نیستند. همچنین، با افزایش سن، میزان چربی صورت به‌طور عمده‌ای کاهش می‌یابد، زیرا همین چربی است که با نرم کردن خطوط صورت، حالتی‌ جوانتر به چهره می‌بخشد. ژل یک روش درمانی غیرجراحی و کم‌تهاجمی است که جهت اصلاح چین و چروک‌ها و خطوط عمیق حاصل از افزایش سن، زیر پوست تزریق می‌شوند. ژل‌ها همچنین با زوایه دادن به ناحیه مورد نظر، می‌تواند جهت حجم‌دهی و فرم‌دهی به آن ناحیه و ایجاد ظاهری جوان‌تر مورد استفاده قرار گیرد.

jelfiler3

فهرست مطالب

انواع ژل و فیلر

دو نوع ژل و فیلر وجود دارد:

ژل و فیلر دائمی

ژل‌های دائمی از مواد غیر قابل جذب توسط بدن ساخته شده‌اند، که باعث دوام و ماندگاری بیشتر آنها می‌شود. هرچند، نتیجه حاصل از تزریق ژل‌های دائمی ممکن است غیر طبیعی به نظر برسد.

ژل و فیلر موقت

ژل‌های موقت حاوی هیالورونیک اسید هستند، هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود. هیالورونیک اسید به مرور زمان تجزیه شده و توسط بدن جذب می‌شود که همین تجزیه است که آن را به فیلری موقت تبدیل می‌کند.

ژل‌های ساخته شده از هیالورونیک اسید


jelfiler8

هیالورونیک اسید یک ملکول قندی است که به‌طور طبیعی در بافت پیوندی تولید می‌شود. در صورت، نقش این اسید، جذب و اتصال مولکول‌های آب و ایجاد حجم است. ژل‌ها از هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند تا جایگزین هیالورونیک اسید خودتان که در طول زمان، تجزیه شده است، شود و به جوا‌تر شدن صورت کمک کند.

مزایای تزریق ژل و فیلر

 از آنجایی که هیالورونیک اسید از موادی ساخته شده‌اند که به‌طور طبیعی در بدن وجود دارند، احتمال بروز واکنش آلرژیک به ژل‌هایی که پایه آنها اسید هیالورونیک اسید است، بسیار کم می‌باشد. فیلرهای دائمی معمولاً از مواد مصنوعی ساخته شده‌اند که صاف نبوده و قلمبه قلمبه هستند، بنابراین، تزریق ژل‌های دائمی می‌تواند حالت قلمبه قلمبه در ناحیه تزریق ایجاد کند. مزایای تزریق ژل به صورت و بدن، عبارت است از:

  • دوره بهبودی و نقاهت نیاز ندارد.
  • نتیجه آن فوری مشاهده می‌شود.
  • عوارض و خطرات آن کم است.
  • حجم از دست رفته صورت را پر می‌کند.

نواحی معمول تزریق ژل


jelfiler9

چین و چروک پیشانی و خط اخم

چه به ‌صورت فعال (در اثر حرکات طبیعی چهره) و چه غیر فعال، چین و چروک پیشانی که افقی و دائمی بوده و خطوط اخم که عمودی و دائمی می‌باشد را می‌توان با تزریق فیلر، پر کرد، تا ناحیه پیشانی، صاف‌تر شده و ظاهری جوان‌تر پیدا نماید.

زیر چشم

گودی و تیرگی زیر چشم و چین و چروک دور چشم، می‌تواند شما را خسته‌تر و پیرتر از آنچه هستید، نشان دهد. تزریق ژل می‌تواند تیرگی و گود رفتگی زیر چشم را که گاهاً در اثر از دست دادن چربی در آن ناحیه اتفاق می‌افتد را پوشش دهد.

گونه، خط فک و چانه

 توده‌های چربی که به ‌صورت یکنواخت در صورت پخش شده‌اند، زاویه صورت را نرم می‌کند، اما، با افزایش سن، این توده‌های چربی کاهش یافته و پوست نرمی خود را از دست می‌دهد و باعث لاغری و تکیدگی صورت و آویزان شدن پوست صورت از دو طرف فک می‌شود. تزریق فیلر می‌تواند حجم از دست رفته را به گونه‌ها، چانه بازگرداند و غبغب را از بین ببرد و نواحی گود رفته صورت را پر کند.

جای زخم

اگر جای جوش و آکنه روی صورت شما باقی مانده است، تزریق ژل می‌تواند فرورفتگی‌های صورت را پر کرده و بافت پوستتان را صاف کند. جای زخم جراحی که گود رفته و فرو رفته هستند نیز با تزریق فیلر قابل درمان است.

خط لبخند و چین و چروک دور لب

وقتی لبخند می‌زنید، خطوطی در گوشه‌های لب شما ایجاد می‌شود که تا کنار لبه خارجی بینی شما امتداد می‌یابد، این خطوط  که به آنها خط خنده گفته می‌شود، خطوط عمیقی هستند که می‌توانند ماندگار شوند. تزریق ژل به این ناحیه و ناحیه دور لب، می‌تواند خطوط عمیق را پر می‌کند و باعث می‌شود بدون از بین رفتن زیبایی لبخند طبیعی شما، این خطوط کمتر به چشم بیایند.

بینی

تزریق ژل می‌تواند برجستگی‌ها و ناهمواری‌های تیغه بینی را پوشش دهد که به آن معمولا عمل زیبایی بینی بدون جراحی گفته می‌شود. تزریق ژل باعث کوچک‌تر کردن بینی شده و برجستگی‌های روی تیغه بینی را می‌پوشاند.

لب‌ها

تزریق فیلر، می‌تواند لب‌های باریک و کم حجم را پر و برجسته نماید. تزریق ژل به لب می‌تواند حجم از دست رفته لب در اثر افزایش سن را بازگرداند و خطوط عمودی اطراف لب را که گاهاً تا بینی امتداد پیدا می‌کنند (چین وچروک سیگاری‌ها) را پر نماید و لب را خوش‌فرم‌تر نماید.

متقاضیان مناسب


تزریق ژل می‌تواند جهت بهبود چهره و برجسته کردن اجزاء صورت، مانند گونه‌ها، لب و چانه هم در آقایان و هم در خانم‌ها مورد استفاده قرار گیرد. تزریق فیلر همچنین می‌تواند برای کاهش اثرات افزایش سن، حاصل از دست رفتن چربی، کلاژن و الاستین در صورت و افتادگی پوست مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این روش برای افرادی که می‌خواهند جراحی پلاستیک انجام ندهند، مناسب است.

بهترین زمان برای تزریق ژل چه زمانی است؟


اگر جشن یا مهمانی خاصی دعوت هستید یا قصد شرکت در یک مراسم اجتماعی خاص را دارید، اکیداً توصیه می‌شود که تا روز قبل از شرکت در مراسم و جشن خود، از تزریق ژل پرهیز نمایید. زیرا ممکن است ناحیه‌ای که تزریق به آن صورت گرفته ملتهب یا کبود شود. بهتر است چند روز یا یک هفته قبل از مراسم خود، تزریق فیلر را انجام دهید.

تزریق ژل و فیلر در کلینیک


مشاوره

در این جلسه، در مورد سلامت عمومی، سابقه پزشکی، هدف شما از تزریق ژل سوال می‌پرسد و ناحیه مورد نظر شما را بررسی کرده و به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

نحوه انجام تزریق ژل

jelfiler10

 

پزشک ابتدا با ژل بی‌حسی، ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند تا میزان درد و ناراحتی حین تزریق فیلر کاهش یابد و به محض بی‌حس شدن ناحیه، تزریق ژل را آغاز می‌کند. ژل از طریق سوز‌ن‌های نازک زیر لایه خارجی پوست شما تزریق می‌شود. تزریق و ماساژ ناحیه مورد نظر تا رسیدن به نتیجه ممطلوب و مد نظر شما تکرار می‌شود. تزریق فیلر حداقل 30 دقیقه زمان می‌برد.

بعد از تزریق ژل

هیالورونیک اسید تازه تزریق شده، شروع به جذب و اتصال مولکول‌های آب کرده و حجم زیر پوست را افزایش می‌دهد. ممکن است خونریزی کمی در ناحیه تزریق داشته باشید و ناحیه تحت تزریق کمی قرمز شود که در عرض چند ساعت رفع می‌شود. همچنین کمی ورم در ناحیه تزریق ژل مشاهده خواهد شد که بیشتر آن طی سه ساعت رفع می‌شود.

بهبودی

دوره بهبودی تزریق ژل بسیار کوتاه است و شما می‌توانید درست بعد از دریافت تزریق فیلر به ناحیه مد نظر خود، فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

نتیجه

نتیجه تزریق فیلر بلافاصله قابل رویت است و بلافاصله افزایش حجم در ناحیه تحت تزریق را مشاهده خواهید کرد. در نظر داشته باشید که در ابتدا، ورم در ناحیه تزریق، ممکن است مانع مشاهده نتیجه شود. می‌توانید روی ناحیه تحت تزریق ژل یخ بگذارید و سر خود را بالا بگیرید تا ورم ناحیه تزریق کاهش یابد و حدود دو هفته بعد از آن، شما می‌توانید نتیجه تزریق ژل را مشاهده نمایید.

هدف تزریق فیلر افزایش ظریف زیبایی شما و کاهش علائم و نشانه‌های افزایش سن است. بهترین نتیجه تزریق ژل، آنهایی است که اجراء صورت شما را متناسب و هماهنگ نموده و به نقاط برجسته صورت حجم می‌دهد.

عوارض جانبی و خطرات تزریق فیلر

عوارض و خطرات تزریق ژل شامل ورم، سرخی، التهاب، حساسیت و خارش در ناحیه تزریق می‌باشد. ممکن است درد و ناراحتی خفیفی نیز در اطراف ناحیه مد نظر حس شود.

هزینه


هزینه تزریق ژل به محل مورد نظر، نوع فیلر مورد استفاده، تعداد تزریقاتی که مورد نیاز است، بستگی دارد. انجام چند تزریق ژل به نواحی مختلف در یک جلسه می‌تواند با کاهش هزینه تزریق ژل به صورت همراه باشد.

به این پست امتیاز دهید.
تزریق ژل و فیلر: مزایا و عوارض
4.5 از 6 رای