علت و روش‌های درمان ترک و خطوط بعد از بارداری، لاغری و بلوغ

ترک‌های پوستی، خطوط لکه‌داری هستند که روی سطح پوست ظاهر می‌شوند و اغلب به دلیل کشیده شدن پوست ایجاد می‌شوند. ترک‌های پوستی که بعد از کشیده شدن سریع پوست مانند حاملگی، افزایش سریع وزن، بدن‌سازی یا جهش طبیعی رشد در دوران نوجوانی (رشد سینه‌ها در دختران) ایجاد می‌شوند، می‌توانند بسیار قابل‌توجه باشند و موجب خجالت فرد شوند. کشیده شدن پوست باعث آسیب وارد کردن به الیاف بافت همبند و در نتیجه موجب پارگی یا شکستگی لایه عمیق‌تر پوست که غشاء میان‌پوستی نام دارد، می‌شود.

 

ما معتقدیم روش درمانی هر فرد متفاوت با دیگری است. روش‌های درمانی ما با توجه به سبک زندگی بیمار، رژیم غذایی، عادت‌ها و سابقه بیماری او تعیین می‌شود. اولین قدم ما در درمان، تعیین یک برنامه درمانی مناسب است. تعیین این برنامه از طریق مشاوره انجام و با در نظر گرفتن اهداف شما تکمیل می‌شود.

این روزها امکان درمان ترک‌های پوستی قدیمی‌تر نیز وجود دارد اما ما با شما صادق هستیم و اگر به هر دلیلی متوجه شدیم روش درمانی روی شما اثرگذار نیست، حقیقت را به شما خواهیم گفت.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت با ما از طریق شماره تلفن: ۳۶۲۶۴۲۷۲-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اصفهان، چهارراه توحید، خیابان توحید میانی، طبقه فوقانی بانک ملت مراجعه فرمایید.

stretchmarks_10018

علل ایجاد ترک‌های پوستی


علل اصلی ایجاد ترک‌های پوستی عبارتند از:

بارداری

کشیده شدن پوست شکم و تغییرات هورمونی، هر دو باعث ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند.

ژنتیک

اگر مادری به طور مثال بعد از بارداری روی شکم خود ترک‌های پوستی داشته است، احتمال ابتلا دخترش به عارضه‌ی ترک‌های پوستی روی شکم بیشتر است (دلیل ارثی دارد). افزایش یا کاهش وزن شدید: نوسان شدید وزن باعث کشیده شدن پوست و در نتیجه منجر به ایجاد ترک‌های پوستی می‌شود.

بلوغ

جهش رشد در دوران بلوغ اغلب منجر به ایجاد ترک بارداری می‌شود زیرا پوست قادر به هماهنگ شدن با نرخ رشد بدن نیست.

بدن‌سازی

رشد سریع توده عضلانی ممکن است باعث شود پوست بیش از حد کشیده شود.

کورتیکواستروئیدها

استفاده زیاد یا طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، می‌تواند منجر به تشکیل ترک‌های پوستی شود.

نژاد و قومیت

احتمال بروز ترک‌های پوستی در افرادی که پوست تیره‌تری دارند کمتر است.

از بین بردن ترک‌های پوستی در کلینیک ما


لوسیون‌ها و کرم‌ها

برای درمان ترک‌های پوستی، تعداد زیادی روش درمانی بدون نیاز به نسخه وجود دارد. اگر شما حامله هستید و نگران به وجود آمدن ترک‌های پوستی می‌باشید، قبل از اینکه قبل از اینکه شکم شما شروع به بزرگ شدن کند با پزشک خود مشورت کنید. در بیشتر موارد پزشک استفاده از کرم‌های مخصوص را توصیه می‌کند. توجه داشته باشید که کرم‌ها و لوسیون‌ها ممکن است اثرگذار باشند و یا نباشند، زیرا ژنتیک فرد نقش مهمی در شکل‌گیری ترکی‌های پوستی دارد.

درمان ترک‌های پوستی با استفاده از لیزر

اگرچه لیزرها درمان کاملی را ارائه نمی‌دهند اما برای کاهش ظاهر ترک‌های پوستی، بهترین روش درمانی غیرتهاجمی به حساب می‌آیند. نوع لیزر استفاده‌شده تا حد زیادی به چگونگی و حالت رنگ ترک‌های پوستی وابسته است.

درمان ترک‌های پوستی قرمز با لیزر PDL

ترک‌های پوستی قرمز معمولاً با استفاده از لیزر PDL درمان می‌شوند؛ این لیزر با استفاده از یک پرتو متمرکز نور در یک طول موج خاص، رگ‌های خونی آسیب‌دیده یا بزرگ‌شده را از بین می‌برد؛ بدون اینکه به پوست اطراف آنها آسیبی برساند. ترک‌های پوستی قرمز زودتر از ترک‌های پوستی سفید ظاهر می‌شوند و اگر به موقع درمان شوند به طور قابل‌توجهی محو خواهند شد.

درمان ترک‌های پوستی سفید با لیزر RF فرکشنال CO2

بهترین روش درمان ترک‌های پوستی سفید (یا در برخی موارد ترک‌های مزمن قرمز/بنفش)، استفاده از لیزر RF فرکشنال CO2 است. این لیزر با ضربه زدن به لایه بیرونی پوست، سوراخ‌های کوچکی در آن ایجاد می‌کند و به لایه عمیق‌تر پوست (یا غشاء میان‌پوستی) دست می‌یابد. این کار باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود؛ تولید کلاژن منجر به بهبودی و جوان‌سازی دوباره در ناحیه وسیعی از پوست که ترک‌های پوستی در آن قرار دارد، می‌شود.

همه روش‌های لیزری فعلی، لیزرهای وسکولار یا فرکشنال هستند که به چند جلسه درمان نیاز دارند. معمولاً حداقل ۳ جلسه درمان، در فواصل ۶ تا ۸ هفته موردنیاز است. برای دستیابی به نتایج بهتر، به طور متوسط ۶ جلسه درمان لازم است.

درمان با پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP)

در این روش بعد از آماده شدن محل موردنظر، PRP یا همان پلاسمای غنی‌شده با پلاکت، با رعایت فواصل یک اینچی در طول یک خط افقی به کلاژن‌های واقع در زیر پوست تزریق می‌شود. خطوط به صورت عمودی و با فواصل ۱٫۵ اینچی از هم جدا هستند. تزریق پلاسمای غنی‌شده با پلاکت، فاکتورهای رشد و سلول‌های خود را به ناحیه دارای کلاژن تحریک‌شده آزاد می‌کند. بر اساس قانون رشد بدن، آزاد کردن فاکتورهای رشد میزان کلاژن در حال تولید را افزایش می‌دهد و به پوست کمک می‌کند سفت‌تر شود. بعد از اینکه PRP به محل موردنظر تزریق شد، بیشتر PRP به عنوان یک پوشش موضعی استفاده می‌شود. PRP با ترومبین JMI مخلوط می‌شود تا یک ژل ژلاتینی ایجاد شود؛ این ژل پایه بیولوژیکی دارد و از نظر ساختار بیولوژیکی شبیه بافت زنده است. این ژل به صورت موضعی منتشر می‌شود و کل ناحیه تحت درمان را پوشش می‌دهد.

لایه‌برداری (پیلینگ) شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی اغلب برای درمان چین و چروک و اثرات پیری روی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در دیگر مناطق بدن و برای درمان ترک‌های پوستی نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. در فرایند لایه‌برداری شیمیایی، یک محلول شیمیایی با استفاده از یک اسفنج، پد پنبه‌ای، پارچه کتانی یا قلم‌مو به پوست اعمال می‌شود. نوع و مقدار ماده شیمیایی موجود در محلول، بسته به نیازهای بیمار متفاوت است. مواد شیمیایی به طور اساسی لایه‌های آسیب‌دیده‌ی بالایی و پوست مرده را پوسته ‌پوسته می‌کنند و باعث فعال شدن روند تولید پوست جدید می‌شوند. ممکن است در طول درمان، بیماران احساس سوزش یا گزش داشته باشند. دوره بهبودی به نوع پوست بیمار و قدرت ماده شیمیایی استفاده‌شده بستگی دارد. برای دستیابی به نتایج مطلوب، ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن و لایه‌برداری شیمیایی، هر دو از طریق برداشتن لایه بالایی پوست، ظاهر ترک‌های پوستی را بهبود می‌بخشند. لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از مواد شیمیایی لایه بالایی پوست را می‌سوزاند و به این هدف دست می‌یابد، در حالی که میکرودرم ابریژن از یک اسپری کریستالی ظریف استفاده می‌کند تا بیرونی‌ترین لایه پوست را بسوزاند. در این فرایند سلول‌های مرده پوست حذف می‌شوند و سلول‌های تازه و سالم جای آنها را می‌گیرند. سلول‌های جدید کلاژن و الاستین (دو جزء لازم برای صاف بودن پوست) بیشتری تولید می‌کنند و ظاهری جوان به پوست می‌دهند. میکرودرم ابریژن یک روش بدون درد است که بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشد و دوره بهبودی کوتاهی دارد.

درمان با نور آبی

اگرچه نور آبی به طور گسترده برای درمان آکنه استفاده می‌شود، اما گاهی اوقات برای بهبود ظاهر ترک‌های پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش درمان با نور آبی باید یک ژل حساس به نور روی پوست اعمال شود تا این ژل در معرض انفجار انرژی نور قرار گیرد. اگرچه از بین رفتن کامل ترک‌های پوستی امری غیرواقعی است اما این روش می‌تواند بهبود قابل‌توجهی، به خصوص در ظاهر ترکی‌های پوستی جدیدتر، به دنبال داشته باشد.